Új dimenzióba emeli az asztrofizika világát a Tejútrendszer középpontjában található fekete lyuk legújabb kitörésének megfigyelése.

A Tejútrendszer központjában, ahol a Föld is otthonra lelt, egy lenyűgöző, négymillió naptömegű fekete lyuk található, amelyet Sgr A*-nak hívnak. Ennek a titokzatos égitestnek a tevékenységét először sikerült érzékelni az infravörös tartomány középső hullámhosszain, ahogy azt a Gizmodo is beszámolt róla.
A Smithsonian Asztrofizikai Obszervatórium kutatócsoportja az Amerikai Csillagászati Társaság 245. vándorgyűlésén kedden, január 14-én mutatta be legújabb eredményeit. A kutatóintézet sajtóközleménye szerint a James Webb űrteleszkóp közép-infravörös műszerével (MIRI) rögzített felvételek azt "mutatják meg", ahogy a fekete lyuk akkréciós korongjában lehűlő elektronok által felszabadított energia fáklyaként lövell ki a galaxis belső régióiba.
A Gizmodo megjegyzése szerint "a fekete lyukak fizikájának megértése és az objektumok közvetlen vizualizációja szorosan összefonódik, lehetővé téve számunkra, hogy közelebb kerüljünk az univerzumunk legnagyobb és leglenyűgözőbb jelenségeit alapjaiban meghatározó fizikai törvények felfedezéséhez".