Új aggodalmak bukkantak fel az elektromos járművekkel összefüggésben.
Idén lassulás figyelhető meg a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY nemzetközi felméréséből, amely 28 ország 19 000 fogyasztójának véleményét tükrözi. A kutatás során először bukkantak fel aggodalmak az akkumulátorok cseréjének magas költségeivel kapcsolatban. Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere hangsúlyozza, hogy az elektromobilitás térnyerése ellenére ez a megtorpanás várhatóan csak átmeneti, és a gyártók hamarosan újra növelhetik a termelési kapacitásaikat.
Az elmúlt évek látványos emelkedéséhez képest idén szerényebb mértékű volt az elektromos meghajtású járművek iránti kereslet világszíntű bővülése. Míg 2020 és 2023 között 30 százalékról 55 százalékra ugrott az ilyen típusú autók vásárlását tervező fogyasztók aránya, addig idén mindössze 3 százalékpontos növekedést mutatnak a számok.
A legfrissebb felmérés eredményei szerint a válaszadók 27%-a a hiányos töltőinfrastruktúra miatt tapasztal bizonytalanságot, míg a megkérdezettek egynegyede a járművek hatótávolsága miatt érez aggodalmat. Az adatok világosan mutatják, hogy ezek a tényezők jelentős hatással vannak a döntésekre.
most először az akkumulátorok cseréjének magas költségei miatti félelmek is megmutatkoznak:
Ezt a kockázatot a potenciális vásárlók 26%-a emelte ki.
E-autó vásárlására leginkább a magas üzemanyagárak ösztönzik a fogyasztókat 2024-ben is, a kutatás résztvevőinek több mint harmada ezt jelölte meg a legmeghatározóbb indokként. Eközben a környezetvédelmi szempontok arányaiban háttérbe szorultak. 2021-ben a megkérdezettek közel fele jelölte meg ezeket motiváló tényezőként, idén már csak harmaduk.
Az elektromos autók elterjedésének nagy nyertesei a kínai gyártók, akik az elmúlt években komoly előrelépést könyvelhettek el a szektorban világszerte. Csak az európai EV-eladásokban a kínai modellek aránya 0,4 százalékpontról 8-ra emelkedett 2019 és 2023 között. Európában a vásárlók számára a két legfőbb tényező, amiért fontolóra vennének egy kínai EV-márkát, az a kedvezőnek mutatkozó ár-érték arány és a vonzó járműkínálat.
"A kereslettel egyidejűleg érdemes megvizsgálni a kínálatot is.
Az előrejelzések szerint az elektromos autók európai gyártásának jelenlegi ingadozása csupán átmeneti, és az évtized végére jelentős növekedésre lehet számítani.