"Itt élt..." - Több mint százezer botlatókő található szerte Európában, amelyek a holokauszt áldozatainak emlékét őrzik.


A kárpótlást koordináló intézmény napjainkban 90 különböző országban mintegy 245 ezer túlélő létezéséről rendelkezik információval. (Forrás: HVG-ténytár)

Január 27-ét a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává nyilvánította az ENSZ Közgyűlése 2005-ben. 1945-ben ezen a napon szabadította fel a legnagyobb, az auschwitz-birkenaui megsemmisítőtábort a Vörös Hadsereg.

A jeruzsálemi Jad Vasem Múzeum különleges kiállítást rendezett a koncentrációs táborok felszabadításának emlékére, amely mély tisztelettel adózik a holokauszt áldozatainak. A múzeum célja, hogy a látogatók számára átélhetővé tegye a történelem e sötét fejezetét, bemutatva a felszabadítások során tapasztalt szenvedéseket és reményeket. Az interaktív tárlatok, dokumentumok és személyes történetek révén a látogatók betekintést nyerhetnek a múltba, miközben a múzeum küldetése a megemlékezés és a tanulás hangsúlyozása. A kiállítás nem csupán a történelmi eseményeket idézi fel, hanem arra is ösztönöz, hogy a jövő generációi soha ne felejtsék el a tanulságokat, és mindent megtegyenek a hasonló tragédiák elkerülése érdekében.

A haláltáborok borzalmas valóságában körülbelül 2,7 millió zsidó vesztette életét. A nácik és szövetségeseik kegyetlen mészárlásai 1500-nál is több kelet-európai települést érintettek, összesen körülbelül 2 millió áldozattal. A gettók, kényszermunkatáborok és koncentrációs táborok sötét világában 800 ezer és 1 millió közötti zsidó életéről mondtak le. Emellett legalább 250 ezer zsidó esett áldozatul pogromoknak, kivégzéseknek vagy erőltetett menetelésnek.

Related posts