Itt található az a jelentés, amelyet a Honvédelmi Minisztérium a nemzetbiztonsági bizottság elé terjesztett Ruszin-Szendi Romulusz ügyével kapcsolatban.


Nyilvánosságra hozta a Honvédelmi Minisztérium annak a jelentésnek az összefoglalóját, amit a nemzetbiztonsági bizottság szerdai ülésére vitt be Ruszin-Szendi Romulusszal kapcsolatban. A Tisza Párthoz igazolt egykori vezérkari főnököt érintően már napok óta azt kommunikálják, hogy nem magyar, hanem ukrán érdeket képviselt még altábornagyként, emellett személyét és a pártot az ukrán titkosszolgálattal is összefüggésbe hozták.

A Honvédelmi Minisztérium Facebook-oldalán megjelentetett dokumentum már az elején leszögezi, hogy nem a magyar érdeket képviselte Ruszi-Szendi Romulusz a NATO és az EU vezérkarfőnöki ülésein. Ezt azzal támasztják alá, hogy kikérték ezeknek a tanácskozásoknak az anyagait és összevetették azzal a mandátummal, amit a katonai vezető kapott, amit el kellett mondania. A HM dokumentuma négy pontban foglalja össze, hogy mire alapozzák állításukat.

"Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy a magyar kormányzati állásponttal nem összeegyeztethető, részrehajlóan Ukrajna-barát álláspontot képviselt a NATO vezérkarfőnöki üléseken". Ezt úgy részletezték, hogy míg az ukrán érdekeknek megfelelő elemeket elmondta a felszólalásaiban, addig nem hívta fel a figyelmet például a fegyverszállítással járó eszkalációs kockázatok veszélyekre, hogy hazánk következetesen nem járul hozzá halált okozó eszközök Magyarország területén keresztül Ukrajnába történő szállításához és egyetlen alkalommal sem képviselte "a Magyarország nemzetbiztonsági érdeke szempontjából kiemelt jelentőségű háborúellenes narratívát". Azt is felhozzák, hogy az EU Ukrajna Kiképző Missziójának elindítását tárgyaló uniós vezérkarfőnöki találkozón nem ismertette Magyarországnak a misszióval kapcsolatos eszkalációs aggályait.

A dokumentum azt nem részletezi, hogy miközben ezek még Ruszin-Szendi Romulusz vezérkari főnöki ideje alatt történtek, vagyis 2023 tavasza előtt, miért nem foglalkoztak akkor ezzel a problémával. Ezt a kérdést egyébként maga, az érintett is feltette egy nyílt levélben, amit kormánypárti politikusoknak címzett.

A nemzetbiztonsági bizottság ülése után Barthel-Rúzsa Zsolt, aki a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) irányításáért felelős államtitkár, megosztotta, hogy jelenleg folyamatban van Ruszin-Szendi Romulusz ukrán kapcsolatrendszerének alapos vizsgálata.

Related posts