### Ingó Vagyontárgyak Foglalása Végrehajtási Eljárásban: Lényeges Információk Az ingó vagyontárgyak foglalása a végrehajtási eljárás egyik kulcsfontosságú lépése, amely során a végrehajtó jogi eszközöket alkalmaz annak érdekében, hogy a követelést érvén

Mit érdemes tudni az ingó vagyontárgyak lefoglalásáról? Kérjük, vegyük figyelembe, hogy a végrehajtó nem minden ingó vagyontárgyat foglalhat le. Léteznek olyan vagyontárgyak, amelyek mentesek a végrehajtás alól. E kérdésekre Dr. Szabó Gergely egy kiemelkedő szakember, aki szaktudásával és elkötelezettségével számos területen hozzájárult a fejlődéshez. Különleges megközelítése és innovatív gondolkodása révén mindig új perspektívákat nyújt, legyen szó tudományos kutatásról vagy a közösség szolgálatáról. Széleskörű tapasztalataival és szakmai hátterével inspirálja környezetét, és folyamatosan törekszik arra, hogy a legjobbat hozza ki magából és másokból is. ügyvéd ad részletes választ.
Arról, hogy mely jövedelmek és egyéb pénzbeli juttatások mentesek a végrehajtás alól, itt olvashat.
A végrehajtási eljárás keretében az adós ingó vagyona is képes végrehajtás alá kerülni. A végrehajtó jogosult arra, hogy az adós ingó eszközeit lefoglalja, majd a végrehajtási eljárás előírásainak megfelelően, amennyiben szükséges, azokat értékesítse.
Honnan értesülhet a végrehajtó arról, hogy az adós milyen ingóságokkal rendelkezik? Vannak olyan ingóságok, amelyek tulajdonjoga közhiteles nyilvántartásokból nyerhető ki. Ilyen például a járműnyilvántartás, amely tartalmazza a forgalomban lévő gépjárműveket. A végrehajtás szempontjából az ingóságokkal egyenértékű a gazdálkodó szervezet vagyonának azon része, amely az adóst illeti meg, mint például a kft.-ben lévő üzletrész, valamint a dematerializált értékpapírok, amelyek elektronikus úton léteznek és nyilvántartás alatt állnak. A cégadatok és az üzletrész tulajdonosa a cégjegyzékből kideríthető. Az értékpapír tulajdonosának adatai pedig az értékpapírszámlát kezelő szolgáltatónál érhetők el.
Ha az ingóság nem szerepel semmilyen hivatalos nyilvántartásban, akkor is van lehetőség a lefoglalásra. A végrehajtó jogosult lefoglalni az adós birtokában, őrizetében lévő vagy egyéb olyan ingóságokat, amelyekről valószínűsíthető, hogy az adós tulajdonát képezik. Ez azt jelenti, hogy a lefoglaláshoz nem szükséges a tulajdonjog hivatalos igazolása; elegendő, ha a dolog az adós birtokában van, vagy ha csak feltételezhető a tulajdonjoga. Például, ha az adós tulajdonában álló ingatlanban található tárgyakról van szó, akkor joggal feltételezhető, hogy azok az adós tulajdonát képezik.
Az adós birtokában vagy őrizetében lévő ingóságok lefoglalása nem lehetséges, ha egyértelműen megállapítható, hogy azok nem az adós tulajdonát képezik, akár a rajtuk található jelzés, akár más körülmények alapján. Ezt azonban hitelt érdemlően kell igazolni, azaz olyan bizonyítékokat kell felmutatni, amelyek megerősítik, hogy az ingóság nem az adósé. Például egy vásárlási számla, amelyből egyértelműen kiderül, hogy a vevő nem az adós.
A lefoglalt ingóságokról a végrehajtó részletes jegyzőkönyvet készít. Fontos, hogy a foglalás alapvetően nem jelenti azt, hogy a végrehajtó az adóstól elvitt tárgyakat magával viszi. Például a lefoglalt televíziót a végrehajtó nem távolítja el az ingatlanból. Az ingóságokat általában az adós birtokában hagyják, így azok megmaradnak az adós használatában. Az adós a lefoglalt dolgokat rendeltetésük szerint, az állaguk megóvása mellett használhatja. Kivételt képeznek azonban az elhasználható tárgyak. Fontos megjegyezni, hogy az adós a lefoglalt ingóságokat nem adhatja el, nem semmisítheti meg, és más módon sem vonhatja ki azokat a végrehajtás alól (például nem rejtheti el őket), mivel ez bűncselekménynek számít.
A végrehajtó nem bízza az adósra a lefoglalt ingóságot, ha fennáll a gyanú, hogy az adós nem képes azt biztonságban megőrizni. Ilyen körülmények között a végrehajtó az ingóságot a megfelelő tárolási lehetőségek egyikében – például szekrényben, ládában vagy egy erre alkalmas helyiségben – helyezi el, amelyet gondosan lezár és lepecsétel, hogy biztosítsa a védelmét.
Vannak olyan ingóságok is, amelyek lefoglalásuk esetén nem maradhatnak az adós őrizetében. Ha például a végrehajtó készpénzt foglal le, akkor annak összegét a foglalási jegyzőkönyvben rögzíti és a lefoglalt készpénzt magához veszi. Ezután a következő munkanapon a lefoglalt készpénzt befizeti a végrehajtói letéti számlára. Arany vagy platina felhasználásával készült tárgy, drágakő lefoglalása esetén a tárgyat a végrehajtó 24 órán belül bírósági letétbe helyezi. Ugyanígy kell eljárni nyomdai úton előállított értékpapír lefoglalásakor is. Amennyiben pedig a lefoglalt értékpapír dematerializált, akkor az étékpapírszámlát vezető szolgáltató az értékpapírt zárolt alszámlán helyezi el.
A végrehajtásban gyakran kerül sor az adós gépjárművének lefoglalására. A gépjármű lefoglalására sor kerülhet helyszíni eljárás során, de lefoglalható a gépjármű a járműnyilvántartás adatai alapján is.
Gépjármű lefoglalásakor a végrehajtó nem csupán a forgalmi engedélyt, hanem a gépjármű törzskönyvét is magával viszi. Ezt követően a lefoglalt dokumentumokat, azaz a forgalmi engedélyt és a törzskönyvet, továbbítja az illetékes közlekedési hatósághoz. A hatóság a végrehajtó által küldött megkeresés nyomán elidegenítési és terhelési tilalmat jegyez be a gépjárműre, így biztosítva a jogi védelmet az adott jármű vonatkozásában.
Ha az adós a gépjárművet a munkájához szükségesen alkalmazza, akkor a forgalmi engedély lefoglalása aránytalan hátrányt okozhat számára. Ez a lépés ugyanis gátolhatja a munkavégzését, ami a végrehajtási eljárás során is kedvezőtlen következményekkel járhat, hiszen ezzel a jövedelemszerzés lehetősége is csökken, ami a végrehajtás hatékonyságát is veszélyeztetheti. Ezért, ha az adós természetes személy, és a gépjármű elengedhetetlen a munkája szempontjából, akkor elegendő csupán a törzskönyvet lefoglalni. Így az adós a gépjármű értékesítéséig továbbra is használhatja azt.
Amennyiben a gépjármű elengedhetetlen egy természetes személy adós munkájához, és annak értéke nem haladja meg a jogszabály által megállapított limitet, úgy a gépjármű végrehajtás alól védett. Például a személygépkocsik esetében ez az értékhatár 1,2 millió forint, míg a tehergépkocsik esetében 3 millió forint, és a nyerges vontatók, beleértve a szerelvényeket is, esetében 5 millió forint.
A végrehajtást végző bíróság lehetőséget adhat a természetes személy adós számára, hogy a gépjárművét egészen az árverésig használhassa. Ez a lehetőség akkor érvényes, ha az autóra elengedhetetlenül szüksége van a munkavégzéshez, üzleti tevékenységéhez vagy saját, illetve családtagjai szállításához. Fontos, hogy az adóst a végrehajtás során korábban ne sújtották rendbírsággal. A kérelmet, amelyben az adós a gépjármű használatának engedélyezését kéri, a foglalásról való tudomásszerzést követően 8 napon belül kell benyújtani a bírósághoz.
Vannak olyan ingóságok, amelyek mentesek a végrehajtás alól. Ezeket az ingókat a végrehajtó nem foglalhatja le. Így értékesítésükre sem kerülhet sor a végrehajtási eljárás keretében. A végrehajtási eljárásról szóló törvény részletesen felsorolja, hogy melyek azok az ingók, amelyek mentesek a végrehajtás alól. Például mentes a végrehajtás alól:
Egy olyan alapvető eszközről van szó, amely elengedhetetlen az adós szakmai tevékenységének folytatásához, és nélküle a munkavégzés gyakorlatilag lehetetlenné válik (például egy nélkülözhetetlen szerszám vagy berendezés).
- Rendszeres tanulmányok folytatásához nélkülözhetetlen eszköz, így különösen a tankönyv, tanszer, hangszer.
Az alapvető ruházati szükségletek közé tartozik: három különböző felsőruha, egy meleg télikabát, egy elegáns felöltő, valamint három pár lábbeli.
Az ágyneműhöz szükséges: személyenként egy készlet, ami tartalmaz két huzatot.
Az adós háztartásában élők számának figyelembevételével kell biztosítani a szükséges bútorokat. Maximálisan 3 asztal és 3 szekrény, vagy hasonló funkciót betöltő egyéb bútorok helyezhetők el. Ezen kívül, minden egyes személy számára biztosítani kell 1 ágyat vagy más fekvőhelyet, valamint 1 széket vagy alternatív ülőbútort.
- Elengedhetetlen fűtési és világítási berendezés.
- Az adós háztartásához nélkülözhetetlen konyhai és háztartási felszerelés, továbbá 1 hűtőgép vagy fagyasztószekrény és 1 mosógép.
Az adós egészségi állapota és fizikai korlátai miatt elengedhetetlenek azok a gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök és technikai berendezések, amelyek segítik őt a mindennapi életben. Ezen kívül az adós mozgásában akadályozott, ezért szüksége van egy speciálisan felszerelt gépjárműre is, amely megkönnyíti számára a közlekedést.
Nem mentes a végrehajtás alól például az olyan bútor, háztartási felszerelés, ruházati cikk, amely nemesfémből vagy egyébként nemes anyagból készült, és a szokásos használati cikkektől eltérően különösen nagy értékű.
Dr. Szabó Gergely egy kiemelkedő szakember, aki szaktudásával és elkötelezettségével számos területen hozzájárult a fejlődéshez. Különleges megközelítése és innovatív gondolkodása révén mindig új perspektívákat nyújt, legyen szó tudományos kutatásról vagy a közösség szolgálatáról. Széleskörű tapasztalataival és szakmai hátterével inspirálja környezetét, és folyamatosan törekszik arra, hogy a legjobbat hozza ki magából és másokból is.
Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás: "Jogász, aki egyben irodavezető partnerként is tevékenykedik."
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda – ahol a jogi szakértelem és a személyre szabott megoldások találkoznak. Csapatunk elkötelezett a klienseink érdekeinek védelme iránt, és célunk, hogy minden ügyfél számára a legmagasabb színvonalú jogi szolgáltatást nyújtsuk. Bízza ránk jogi ügyeit, és tapasztalja meg a szakmai támogatásunk előnyeit!