Egyedülálló lehetőség: Ilyen különleges Tiziano-mű még sosem szerepelt árverésen nálunk - Librarius.hu
A Nagyházi Galéria és Aukciósház december 10. és 14. között Budapesten rendezett aukcióján a Régi mesterek és a 19-20. századi festmények között Tiziano Bűnbánó Magdolnájának egy különleges változata is kalapács alá kerül. Ne hagyja ki ezt az izgalmas lehetőséget!
Tiziano Vecellio Bűnbánó Magdolnájának egy eddig soha nem látott változata egy magántulajdonban lévő gyűjteményből került a Nagyházi Galéria aukciós kínálatába. A festmény kikiáltási ára 110 millió forintra lett megállapítva.
A Nagyházi Galéria ebben az évben különleges mérföldkövet ünnepel, hiszen fennállásának 40. évfordulóját és az aukciósház 30. évét is megünnepli. Az ehhez kapcsolódó jubiláló aukciós kiállítás péntektől egészen december 8-ig várja az érdeklődőket – nyilatkozta Nagyházi Lőrinc, a galéria társtulajdonosa a pénteki sajtótájékoztatón.
Az idei aukció legértékesebb remekműve a velencei festészet aranykorát idéző Tiziano Bűnbánó Magdolnájának egy különleges változata. Tiziano a 16. században számos variációt alkotott a Bűnbánó Magdolnáról, hogy ezzel a kor jelentős és befolyásos alakjainak tiszteletet tegyen.
A sajtótájékoztatón Andrea Donati az itáliai reneszánsz neves kutatója elmondta: Tiziano a Bűnbánó Magdolnáról készített festményeit ajándékként küldte hercegeknek és uralkodóknak, hogy támogatásért és szívességekért folyamodjon. Így vált a Bűnbánó Magdolna Tiziano festészetének szimbolumává.
A decemberi árverésen elárverezésre kerülő festményt Tiziano készítette lenvászonra, amely körben vágott, így a kép minden oldalán szabadon áll. A hátoldalon fekete ecsetvonásokkal készült előkészítő vázlat körvonalai sejthetők, ami arra enged következtetni, hogy a híres reneszánsz művész nem alkalmazott másolókartont a munka során.
A festmény keretén található a Reale Accademia Delle Belle Arti in Venezia vörös viaszpecsétje, amely tanúsítja, hogy a műalkotás Velencében készült a Köztársaság 1797-es bukása és Olaszország 1861-es egyesítése közötti időszakban. A 20. század során pedig – folyamatosan nyomon követve – egy olasz magángyűjtemény részeként dokumentálták – tette hozzá.
Andrea Donati elemzése szerint a 2019-es firenzei diagnosztikai vizsgálatok során sikerült feltárni a pigmentek és a festési technika eredetét, továbbá a kutatások megerősítették azt a festői színvonalat is, amely Tiziano műveire jellemző. Bár a vizsgált festmény bizonyos hasonlóságokat mutat Tiziano Bűnbánó Magdolna festményeinek későbbi verzióival, a vászon széleinek körbevágása miatt nehéz megállapítani az eredeti méretét.
Tiziano, a 1500-as évek egyik legkiemelkedőbb festője, számos megrendelést kapott, amelyek során legnevesebb alkotásainak újrafestését kérték tőle. Művészi pályafutása alatt legalább ötszáz saját kompozíciót alkotott, és ezek mindegyikéről készült másolat, ami gyakran egy, de volt, hogy akár tíz darab is - mondta a szakértő. Ez azt jelenti, hogy világszerte rengeteg Tiziano-festmény található. A szakértő kiemelte, hogy a maga idejében Tiziano az egyik legtermékenyebb és legfontosabb itáliai művész volt, aki jelentős hatást gyakorolt a művészet fejlődésére.
A rendelkezésre álló információk alapján megerősíthető, hogy Tiziano otthonában 1531-től egészen 1576-os halála előtt folyamatosan jelen volt egy Mária Magdolna-festmény. A művész saját szavaival élve, Mária Magdolnát egy rendkívül vonzó női alakként említette, akit közbenjáróként használt fel, és akinek képeit befolyásos személyeknek ajándékozta. További források alapján tudható, hogy amikor Tiziano egy Mária Magdolna-alkotást értékesített, már rendelkezett egy újabb példánnyal, amelyet szintén eladhatott – tette hozzá a szakértő.
Andrea Donati véleménye szerint a decemberben árverésre kerülő Mária Magdolna-kép valószínűleg egy Alessandro Farnese olasz bíboros és diplomata számára készült alkotás után készült. Elképzelhető, hogy a velencei nuncius, Facchinetti is hozzájárult a kép létrejöttéhez, azonban az első néhány évszázadban a kép származásának részletei nem ismertek. Az árverésre bocsátott művön Tiziano úgy ábrázolja Mária Magdolnát, hogy a bal melle teljesen eltakarva van, míg a többi változatban a bal mell szabadon látható, és a jobb mell is csupán félig van elrejtve.
Andrea Donati szerint a festmény a szigorú és moralizáló V. Pius pápásaga alatt készülhetett, egy olyan egyházi személy számára, aki V. Pius idején volt hivatalban. Fontos ikonográfiai elem az alak mögötti tájkép is, ezek alapján a festmény 1567 és 1570 közöttre datálható - mondta.
A decemberi árverés különlegességei között kiemelkedik egy ritka flamand falikárpit, amely a 15. század végéről származik, valamint egy lenyűgöző díszláda, melyet Bachruch Antal, a császári és királyi udvar hivatalos szállítója készített. Ez utóbbi valószínűleg a 19. század végén, vagy a 20. század elején készült. Az elegáns, négy lábon álló aranyozott ezüstdoboz a mester ügyes kezének köszönhetően drágakövekkel van ékesítve. A fedél belső részén Erzsébet királyné és Ferenc József császár arcképe tündököl, ezzel is hangsúlyozva a tárgy különleges történelmi jelentőségét.
A Nagyházi Galéria lenyűgöző aukciós kiállítása több mint 1400 különleges tárgyat vonultat fel, köztük számos festményt, elegáns bútordarabokat, gyönyörű szőnyegeket, finom porcelánokat és ínycsiklandó étkészleteket.
Az árverés jótékonysági tételeivel az árván vagy félárván maradt gyerekeket segítő ZoNa alapítvány munkáját támogatják - ismertette Nagyházi Lőrinc.