HAON - A híres Hajdú-Bihar megyei artézi kút, amely már 123 éve hűen szolgálja a vidék vízigényét, most elapadt. E különleges kút messze földön ismert, és sokak számára a régió szimbólumává vált.


Az ország második legtiszta vizű kútja igazi turisztikai különlegesség volt, ám sajnos Körösszakál 123 éves artézi kutja mostanra elapadt. A szakértők számára is fejtörést okoz a hirtelen bekövetkezett változás, és tanácstalanul próbálják megfejteni a jelenséget.

- Elapadt Körösszakál messze földön híres artézi kútja néhány héttel ezelőtt. A probléma nagy, a kutak elismert szaktekintélyei is tanácstalanul állnak a jelenség előtt - tájékoztatta a Cívishírt Pálfi Tamás, Körösszakál polgármestere. A kútról annyit, hogy 1901-ben fúrta egy nagyszalontai mester, pozitív, azaz a víz a gázok segítségével, szivattyúzás nélkül tört a felszínre 229 méter mélységből. Vize összetétele, íze pedig olyan, amiért nagy távolságokból is érkeztek Körösszakálba. Egyesek szerint Magyarország második legtisztább vizű kútja, amely az elmúlt évtizedekben valóságos idegenforgalmi hellyé nőtte ki magát.

Az önkormányzat gondoskodott a környezet szépségéről, parkosította a területet, és elegáns, tetővel ellátott fakorlátokkal vette körbe a helyet. A kifolyónál biztonságos kőágyat alakítottak ki, hogy megóvják a környéket. Ám tavasz beköszöntével a víznyomás drámaian csökkent, végül a kút teljesen elapadt. Az önkormányzat ezért szakértői segítséget kért egy cégtől, amely első lépésként szondás feltárást végzett. Azonban a termelő cső szűk volta miatt a legkisebb szonda sem fért be, így a következő megoldásként a kompresszoros beavatkozásra került sor.

Ezt követően a szakemberek többször is átbeszélték, hogy mi lehet a probléma. Egyikük szerint a közelben lévő gázkút-fúrásokon keresztül ment el az a gáz, ami eddig felhozta a vizet. Felvetődött a kérdés, mit érdemes csinálni akkor, ha a víz felhajtóerejét máshol termelik ki, és ezzel szembe menni nem lehet. Elképzelhető még a szivattyúzás, miután kitakarítják a csövet. Ezzel azonban több probléma is van: a ki-bekapcsolgatott szivattyú egy újabb hibaforrás; nem tudni, meddig kell leengedni a szivattyút, hiszen a szűrőréteg vastagsága nem ismert; egy ilyen mélykúti szivattyú drága, nem százezer forintos nagyságrendű.

- Nem állítanám, hogy a kút 123 évet megélt! - fogalmazta meg a kútprobléma lényegét Pálfi Tamás, Körösszakál polgármestere, aki ezután a lehetséges megoldásokat is részletesen ismertette.

Keressük azokat a megoldási lehetőségeket, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy ésszerű pénzügyi keretek között eljussunk egy olyan pontra, ahol már nem érdemes tovább keresgélni. Számos pályázati lehetőség rejlik abban, hogy a kutat bevonjuk a központi park megújítási folyamatába. A tervek között már eddig is szerepelt a kút környezetének korszerűsítése, valamint a térburkolat esztétikusabbá tétele. Magánszemélyek javasolták, hogy indítsunk adománygyűjtést, és szervezzünk egy jótékonysági bált a cél érdekében. Fontos, hogy a feltárás megvalósuljon, és amit a téma szakértője mond, azt figyelembe kell vennünk. Ebbe beletartozik akár egy új kút fúrása is. Azonban kérdéses, hogy az így nyert víz fel fog-e jönni, hiszen a mélyben nem található a rétegnyomást biztosító gáz, és azt sem tudhatjuk, hogy a víz milyen érzékszervi minőséggel bír majd – fogalmazta meg aggodalmait Pálfi Tamás.

Related posts