**Hogyan állíthatja helyre Európa versenyképességét? + Videó** Európa versenyképessége napjainkban egyre inkább megkérdőjeleződik. A globális gazdasági kihívások és a technológiai fejlődés gyors üteme arra kényszeríti a kontinens országait, hogy új utaka


Szijjártó Péter, a külügyminiszter, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójával, Rafael Grossival folytatott tárgyalásait követően bejelentette, hogy Magyarország aktívan dolgozik nukleáris kapacitásainak bővítésén. A Paksi Atomerőmű üzemidejének húsz évvel való meghosszabbítása már folyamatban van, és az előkészítő munkálatok zajlanak. A szakmai párbeszéd a NAÜ-vel folyamatosan zajlik. Továbbá, új reaktorblokkok építése is folyamatban van, amelyet az ügynökség szorosan figyelemmel kísér.

- sorolta. - Azt viszont el kell mondanom, hogy a hivatalából távozó Biden-adminisztráció néhány nappal azelőtt, hogy végleg elhagyta a Fehér Házat, politikai bosszúból több olyan szankciós intézkedést is meghozott, amely nehezíti a paksi beruházás előrehaladását - hangsúlyozta.

Folytatta gondolatait Szijjártó Péter, hangsúlyozva, hogy az energiabiztonság nem csupán gazdasági, hanem szuverenitási szempontból is kulcsfontosságú, hiszen Magyarország energiaszükséglete nélkülözhetetlen eleme a nukleáris energia. - Ha a jövőben is szankciós intézkedések kerülnek napirendre az Európai Unióban, mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy ezek ne érintsék a nukleáris szektort. Vannak olyan radikális tagállamok a közösségben, amelyek folyamatosan próbálnak nyomást gyakorolni, hogy a szankciós csomagokba belekerüljön a nukleáris energia. Eddig sikeresen megakadályoztuk ezt, és a jövőben sem fogunk kompromisszumot kötni a nukleáris ipar védelmében Európában - jelentette ki határozottan.

Szijjártó Péter a látogatását különösen aktuálisnak tartotta, hiszen a nukleáris energia szerepe a világban soha nem tapasztalt mértékben bővül. Szerinte ez az egyetlen lehetőség arra, hogy biztonságosan, fenntartható módon és kedvező áron elégítsük ki a folyamatosan növekvő áramigényeket. Kifogásolta, hogy az atomenergia kérdésével kapcsolatban az utóbbi időszakban ideológiai viták robbantak ki, amelyek teljes mértékben figyelmen kívül hagyják a józan ész és a tudományos tények alapelveit. Mint példát hozta fel, hogy a zöld mozgalmak Németországban erőművek bezárásához vezettek.

- Emlékeztetett arra, hogy - hangsúlyozta. - Az ideológiai támadások, amelyek az elmúlt időszakban a nukleáris energiát célozzák, teljes mértékben ellentétesek az európai érdekekkel - tette hozzá. Kiemelte, hogy Európa számára elengedhetetlen az atomenergia alkalmazása, hogy visszanyerje versenyképességét, hiszen jelenleg a kontinens a világ legmagasabb energiaárait kénytelen megfizetni. A miniszter végül felhívta a figyelmet arra is, hogy Európa fizikai biztonsága szorosan összefonódik a nukleáris biztonsággal, ezért Magyarország nagyra értékeli a NAÜ és annak főigazgatójának munkáját, aki képes párbeszédet folytatni mind az ukránokkal, mind az oroszokkal.

- mondta. Továbbá arra szólította fel az ukrán hatóságokat, hogy ne akadályozzák a misszió munkáját és rotációját a zaporizzsjai atomerőműben, illetve közölte, hogy az orosz féltől is együttműködést várnak el. - És a nukleáris balesetek kockázata még egy érvet szolgáltat arra, hogy ennek a háborúnak minél előbb véget kell érnie. Ugyanis minél előbb véget ér ez a háború, annál inkább ki tudjuk küszöbölni a nukleáris baleseteket és az abból fakadó esetleges tragédiákat - összegzett.

Related posts