Rendkívüli eseményre készülhetünk a magyar sikersportág szombati tisztújító közgyűlésén, ahol várhatóan komoly átalakulásokra lehet számítani. Az égszakadás és földindulás metaforáival élve, a sportág jövőjét meghatározó döntések születhetnek, amelyek ala


A felszínen minden a legnagyobb rendben, a Márton ikrek és a Salim testvérek szállítják az aranyérmeket a tekvondó világversenyeiről, de a csillogó homlokzat mögött mégis súlyos ellentétek feszülnek. Mindez felszínre fog törni szombaton a Magyar Taekwondo Szövetség tisztújító közgyűlésén, ahol kihívót kap a regnáló elnök, Márton Zsolt Krisztián, aki csak névrokona az olimpiai bajnok Márton Vivianának.

Már több mint két hónapja, hogy Breznai Ágnes, az Újpesti Torna Egylet tekvondó szakosztályának vezetője és az Együtt a Taekwondóért Alapítvány alapítója, diplomás szakedző, csapattag (ugyan nem a tárgyhoz tartozik, de fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy családtag és édesanya) január 4-én a Facebookon coming outolt. No, nem "úgy", hanem csak ezen a platformon jelentette be, hogy a magyar szövetség 2025. évi tisztújító közgyűlésén megpályázza az elnöki tisztséget.

Sokan talán úgy vélik, hogy mindez csupán egy hirtelen fellángolás, amelyet az elmúlt időszak kiemelkedő teljesítményei – mint Márton Luana világbajnoki és Márton Viviana olimpiai bajnoki aranyérme, valamint Salim Omar 2022-es világbajnoki győzelme – is inspiráltak. Ennek következtében a sportág itthon két lépcsőfokot ugrva a központi anyagi támogatás terén a harmadik szintről az első vonalba került, és a szövetség éves költségvetése mintegy háromszorosára nőtt. Ezt Breznai Ágnes az Indexnek nyilatkozta, majd hozzátette, hogy azok, akik figyelemmel kísérik a sportág fejlődését, jól tudják, hogy ő már több ciklus óta aktívan dolgozik a hazai reformok érdekében.

Már négy éve is beálltunk az egyik jelölt, Kiss Tamás mögé, aki az utolsó pillanatban visszalépett a fenyegető és gyalázkodó üzenetek hatására, és így a kihívó nélkül maradt Márton Zsolt Krisztián, az MTK szakosztályvezetője ölébe hullott az elnöki pozíció. Az élet ismétli önmagát: amióta kiderült, hogy pályázom az elnöki posztra, én kapom sorozatban a hasonló üzeneteket.

Breznai indulását végletesen leegyszerűsítve az motiválja, hogy miközben a Márton ikrek és a Salim testvérek - Omar Gergely és Kamilah - sikert sikerre halmoznak, és valóban csillogó a sportág honi épületének a homlokzata, az egész valójában egy Patyomkin-falu, és igazából nincs mögötte semmi érdemi tartalom. A Márton ikrek Madrid mellett, San Sebastian de los Reryesben élnek, Tenerifén születtek, spanyol és finn edzőjük van, Salimék pedig Los Angeles-i lakosok, ott laknak és edzenek, valójában egyikükhöz sincs sok köze a magyar tekvondónak. Mármint azon kívül, hogy a nemzetközi eredményeiket a családi kötődésük révén magyarként érik el.

Hiszem, hogy képesek vagyunk hazánkban is kinevelni a jövő olimpiai és világbajnokait! - fogalmazott az újpesti szakember.

Általánosan ismert, hogy a tehetséges Márton ikrek, Viviana és Luana, a Breznai klub színeiben versenyeznek, amely az Újpesti TE hivatalos csapata. Tavaly ősszel az Index stábja is ellátogatott a Baross utcai küzdősportterembe, ahol a két fiatal sportoló lenyűgöző bemutatóedzést tartott a klub számos fiatal versenyzője számára.

Szinte felfoghatatlan, de a magyar labdarúgó-válogatott már hosszú évek óta kapitány nélkül tengődik, míg az utánpótlás számára nincs egyetlen központi program sem, állította az elnökjelölt, aki valódi sokkoló tényezőket osztott meg. - A kérdéseinkre szinte soha nem kapunk választ, a közérdekű adatokért küzdeni kell, mintha csak morzsákat próbálnánk kicsikarni, és csak reménykedhetünk, hogy ez sikerül. A szövetség működését a teljes átláthatóság hiánya jellemzi.

Breznai programja részletes és konkrét célkitűzéseket fogalmaz meg. Különösen kiemelkedő az a terv, amely egy egyedi mentorprogram létrehozását célozza, amely személyre szabott edzői továbbképzéseket kínál. Ez a program a helyi sportolók tudásszintjéhez és a különböző sportágakhoz igazodva segít az edzésprogramok kidolgozásában, folyamatos támogatást nyújtva ezzel a vidéki szakosztályok fejlődéséhez.

A leglényegesebb programpont az, hogy a versenysporttal kapcsolatos feladatokat egy szövetségi kapitánynak kell irányítania és összehangolnia. Breznai különösen figyelemre méltónak találja, hogy míg az olimpiai és világbajnoki címeket szerző Márton ikrek edzői, a finn Suvi Mikkonen és spanyol férje, Jesús Ramal Viviana, valamint Márton Luana együttműködnek, egy igazán különleges csapatot alkotva.

Közben Breznai a magyar szövetség működése kapcsán a Fővárosi Törvényszéknél törvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezett, amit befogadtak és lajstromoztak. Szóval, szombaton parázs küzdelem várható a Magyar Sport Házában 10 órakor kezdődő közgyűlésen, ahol nyilván egy tavalyi botrányos eset is téma lesz. Nagy port kavart itthon november végén az országos bajnokság, amelyen figyelmetlenségből és trehányságból, vagy pedig szándékosan (egyik verzió rosszabb, mint a másik) különböző képzettségű és felkészültségű versenyzőket engedtek összecsapni, az egyenlőtlen küzdelmeknek pedig súlyos sérültje is lett.

Az egyik tizenhat éves, abszolút kezdő, tehát fehéröves kislányt egy másik szakágban korosztályos világbajnokkal eresztették össze. A rutinos lány az első ökölcsapásával orrnyergen vágta ellenfelét, aki agyrázkódást szenvedett.

Lányom az olimpiai szakágban, a WTF-ben versenyez, pontosabban ez volt élete első versenye - mondta a neve elhallgatását kérő édesapa az Indexnek. - Az ellenfele pedig az ITF-ben, a másik szakágban, ahol engedélyezett a fejre mért ütés, míg nálunk nem. Így történhetett, hogy lányom nem számított az ütésre, amelynek következtében agyrázkódást szenvedett. Nem is értem, hogyan történhet meg ilyesmi, miért nem figyeltek oda erre a bajnokság szervezői?

A magyar bajnokságot a magyar szövetség rendezte...

Related posts