A giga után következik a mega: Musk új energiaüzeme megkezdte működését Kínában - Világgazdaság

Kedden ünnepélyes keretek között nyílik meg a Tesla új Megafactoryja, amely tízezer energiatároló konténer gyártására lesz képes. Az új létesítmény a sanghaji autógyár szomszédságában található, és várhatóan jelentős hatással lesz a vállalat termelési kapacitására. Jelenleg nem tudni, hogy Elon Musk részt vesz-e az eseményen, de bármilyen döntése – legyen az a helyszínen való megjelenés vagy éppen az elmaradás – politikai találgatások sorát indíthatja el.
A Tesla nemcsak a Gigafactoryt emelte a sanghaji központja mellett, hanem egy újabb óriásüzemet is létrehozott, amelyet Megafactorynak neveztek el. Ez az impozáns létesítmény azonban nem közvetlenül az elektromos autók gyártásához kapcsolódik. A cég itt nagy teljesítményű energiatároló rendszereket állít elő, ezzel tükrözve Elon Musk vízióját a fenntartható energia jövőjéről.
A létesítményben a munka élesben február 11-én, kedden reggel, rövid ünnepséget követően indul, az üzemben az utolsó simításokat már elvégezték a kivitelezők - írta a Shanghai Securities News. Nem tudni biztosan, de erősen valszínűsíthető, hogy Elon Musk is jelen lesz az avatóünnepségen, mindenesetre politikai érdekei, a kínai kapcsolatainak a zsírozása is ezt igényli az Egyesült Államok új kormányának egyik legvitatottabb és legelutasítottabb tagjától.
Trump büntetővámokat vezet be Elon Musk kínai gyártmányú akkukonténereire.
Aki kihasználhatná az alkalmat, hogy megnyugtassa a Donald Trump által folyamatosan vámokkal fenyegetett, majd fenyegetését egy 10 százalékos pótvám, azaz büntetővám kivetésével a napokban nyomatékosító elnök által felkavart kedélyeket. Az biztos, hogy akár elmegy Musk a gyáravatóra, akár nem, annak mindenképp fontos politikai üzenete lesz.
Morbid, de sajnos igaz, hogy az itt készült energiakonténereket Elon Musk, Donald Trump bizalmi embere, csak 25%-os vámmal viheti haza az Egyesült Államokba. Musk 277 millió dolláros befektetésével került ebbe a pozícióba, ezzel támogatta az új elnök kampányát.
A próbaüzem február 5-én indult el, amikor az első energiakonténerek összeszerelése megkezdődött. Ha minden a tervek szerint alakul, akkor már az első negyedév végére teljes gázon üzemelhet a rekordidő alatt, mindössze hét hónap alatt felépített Megafactory. A Tesla első energiatároló-gyára, amely Amerikán kívül található, december végén kapta meg a kivitelező hivatalos készre jelentését.
Az első megrendelő már a májusi kapavágás ünnepélyes pillanatában megérkezett, és nem más, mint a Shanghai Lingang Economic Development Group, amelynek képviselői örömmel léptek be a projektbe. A Tesla ezúttal három különböző méretű és teljesítményű energiatároló konténert tervez előállítani a Megafactory falai között, amelyek forradalmasíthatják az energiatárolás jövőjét.
Elsősorban a legnagyobb energiakonténerre helyezik a hangsúlyt, amelyet a világ különböző pontjaira fognak exportálni. A korábbi nyilatkozatok alapján a telephelyen évente tízezer darabot terveznek előállítani a Megapackból, ami összesen közel 40 gigawattóra tárolókapacitást képvisel.
A Megapack nem csupán egy energiatároló eszköz, hanem kulcsszerepet játszik a biztonságos áramellátás fenntartásában is. Áramkimaradások során képes azonnal átvenni a vezető szerepet, mint szünetmentes áramforrás, így a benne tárolt villamos energia gyorsan rendelkezésre áll. Ezen kívül hozzájárul a kínai távvezeték-hálózat stabilitásához is, segítve az áramszolgáltatás ingadozásainak kisimítását.