Januártól jelentős változás lépett életbe, amelyet érdemes figyelembe venni a veszélyes élelmiszerekkel kapcsolatban. Íme, amit tudnod érdemes erről a fontos fejleményről – Pénzcentrum.


2025. január 1-jétől a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) látja el az élelmiszer-kereskedelem tekintetében az élelmiszer-minőség és élelmiszer-biztonság felügyeletével kapcsolatos hatósági feladatokat, részt vesz a szakterületét érintő élelmiszerlánc-események felderítésében, kezelésében, esetleges megelőzésében. Ennek keretében közzéteszi az élelmiszer-biztonsági kockázatot jelentő termékek esetében a vállalkozások által kezdeményezett, fogyasztókat érintő termékvisszahívásokat.

Az NKFH mind a vállalkozói önellenőrzés, mind egy esetleges hatósági eljárás eredményeként feltárt hiányosság esetén haladéktalanul fellép a fogyasztók biztonsága érdekében, hogy az egészségükre és életükre veszélyes élelmiszer ne legyen elérhető a hazai kereskedők polcain, a már megvásárolt termékek pedig visszahívásra kerüljenek a fogyasztóktól.

Ha egy élelmiszer-vállalkozás tudomást szerez arról, hogy az általa forgalmazott termék potenciális veszélyt jelenthet a fogyasztók számára, azonnali intézkedéseket kell tennie az érintett termék forgalomból való kivonására és a fogyasztóktól való visszahívására. Ezen intézkedés tényét 2025. január 1-jétől kezdődően kötelező bejelenteni a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóságnak (NKFH).

Az Európai Unió vészjelző rendszere az élelmiszerek és takarmányok kapcsán, ismertebb nevén RASFF, egy rendkívül hatékony információs hálózat, amely lehetővé teszi az EU tagállamai és más érintett országok számára, hogy gyorsan megosszák egymással a kockázatokkal kapcsolatos információkat. Ezek a kockázatok közvetlenül vagy közvetve is fenyegethetik az emberi egészséget. A veszélyek forrása lehet például mikrobiológiai, mint a Salmonella, de előfordulhatnak olyan problémák is, amelyek idegen anyagok, például fémek jelenlétéből adódnak.

A megfelelő tagállami hatóságok, mint például a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság, azonnal nekilátnak a beérkező bejelentések vizsgálatának. Felveszik a kapcsolatot az érintett hazai forgalmazókkal, hogy minél gyorsabban intézkedhessenek a veszélyes élelmiszerek forgalomból való kivonásáról és a fogyasztók értesítéséről.

Related posts