A Firefox böngészőből eltávolították egy lényeges adatvédelmi funkciót.

A Mozilla álláspontja szerint a Do Not Track (DNT) funkció már nem rendelkezik azzal a hatékonysággal, mint amikor először bevezették.
A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox legfrissebb verzióiból eltávolítja a Do Not Track (DNT) beállítást. Ez a funkció lehetőséget biztosított a felhasználók számára, hogy kifejezzék, nem kívánják, hogy weboldalak és harmadik felek – mint például hirdetési hálózatok és analitikai cégek – nyomon követhessék online aktivitásaikat. A DNT működése során a böngésző egy speciális HTTP-fejlécet küldött a látogatott webhelyeknek, jelezve, hogy a felhasználó nem szeretné, ha követnék az online viselkedését.
A funkció pályafutása 2009-ben indult, amikor Christopher Soghoian és Sid Stamm kutatók először bemutatták ezt az innovatív koncepciót. Az első böngésző, amely ténylegesen integrálta ezt a funkciót, a Mozilla Firefox volt, ezzel új lehetőségeket teremtve a felhasználók számára.
Kezdetben a DNT valóban hasznos eszköznek bizonyult, a Mozilla azonban úgy látja, hogy 2025 felé közeledve - elsősorban az online adatvédelemmel kapcsolatos növekvő aggodalmak miatt - a DNT már nem tekinthető hatékony biztonsági megoldásnak. Mindemellett számos weboldal mostanra teljesen figyelmen kívül hagyja az ezzel kapcsolatos jelzést, így a Mozilla úgy döntött, hogy a Firefox 135-ös, illetve az ezt követő verzióiból eltávolítja a DNT-támogatást.
A vállalat ennek megfelelően korszerűsítette a támogatási oldalának vonatkozó részét is, ahol a következő információk találhatók:
A Firefox 135-ös frissítése óta a Do Not Track opció eltűnik. Számos weboldal már nem veszi figyelembe a felhasználók adatvédelmi beállításait, és ennek következményeként bizonyos helyzetekben csökkenhet az adatvédelem szintje.
Fontos megjegyezni, hogy míg a Mozilla a DNT (Do Not Track) funkciót eltávolította, a Google Chrome, a Microsoft Edge és más népszerű böngészők továbbra is lehetőséget biztosítanak ennek a beállításnak az alkalmazására. Például a Chrome-ban ezt a funkciót a Beállítások > Adatvédelem és biztonság > Harmadik felektől származó cookie-k > Speciális menüpont alatt találhatjuk meg. A közeljövőben pedig kiderül, hogy a Mozilla döntése milyen hatással lesz a többi böngésző fejlődésére és a felhasználók adatvédelmi lehetőségeire.