Ferenc pápa a Rebibbia római börtön falai között ünnepélyesen megnyitotta a második szent kaput, ezzel új reménységet és lelki megújulást hozva a fogvatartottak számára.


Ferenc a börtön udvarán álló Miatyánk-templom ajtaját nyitotta ki. A pápa kerekesszékkel érkezett a kapuhoz, majd Benoni Ambarus római segédpüspök támogatásával felemelkedett. Finoman megkopogtatta az ajtót, amely az érintésére azonnal megnyílt. Ezt követően misét szolgáltatott a templom belsejében.

Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy a jubileumi szentév kezdetén a Szent Péter-bazilikában megnyitotta az első kaput, és kifejezte szándékát, hogy a második kapu a börtön falain belül táruljon fel.

„Adj egy különleges hangot a szavaidnak!” – javasolta Ferenc pápa.

Úgy gondolta, hogy a remény olyan, mint egy horgony, amit kötélen keresztül rögzíthetünk az életünkhöz, lehetővé téve, hogy elérjük a partot, még ha néha a kötél érintése sebeket is ejt a tenyerünkön. Remény nélkül az otthonok ajtói és ablakaik bezárulnak, s a világban eltűnik a gyengédség - tette hozzá az egyházfő. "Legyen béke a szívekben és a világban!" - hangoztatta.

Ferenc pápa két nappal a Szent Péter-bazilika kapujának megnyitása után egy különleges eseményt rendezett a börtön falai között, ahol szintén megnyitotta a szent kaput. Ezzel a lépéssel megelőzte a többi római bazilika hasonló ünnepségét, hangsúlyozva ezzel a bűnbocsánat és a remény üzenetét.

A templom belső terében háromszáz személy számára volt elegendő hely, köztük száz elítélt, akik a római börtönkomplexumban töltötték büntetésüket. A szertartásra ellátogatott Carlo Nordio igazságügy-miniszter, Roberto Gualtieri római főpolgármester, valamint Giovanni Russo, az olasz büntetés-végrehajtási intézetek főigazgatója. Jelen voltak továbbá több börtönőr és más munkatársak családtagjai is, akik a fontos esemény tanúi lehettek.

A férfi rabok a szent kapu kicsinyített mását alkották meg, míg a női elítéltek a börtön műhelyeiben készítették el az olajat, kerámiákat, hímzett textileket és ínycsiklandó péksüteményeket, melyeket a pápa részére ajándékoztak. Emellett a börtönőrök egy Krisztust ábrázoló olajfestményt nyújtottak át, gazdagítva ezzel az ajándékok sorát.

A Rebibbia Olaszország legnagyobb büntetés-végrehajtási intézete, amely több mint kétezer elítéltet fogad be. Az intézmény 1946-ban nyitotta meg kapuit, és négy elkülönített börtönépületből áll. Külön érdekesség, hogy itt töltötte büntetését Mehmet Ali Agca, a híres török terrorista, aki a II. János Pál elleni merénylet elkövetéséért került rács mögé.

Ferenc pápa a 2016-os rendkívüli jubileumi szentévben a börtöncellák ajtajait "szent kapuknak" nevezte. Idei karácsonyi üzenetében is szólt a börtönben levőkről, hangoztatva, hogy ők is "Isten fiai maradnak".

Korábban, a jubileumi szentévet meghirdető A remény nem csal meg kezdetű bullában a pápa kiemelte az elítéltek és társadalmi visszailleszkedésük iránti figyelem jelentőségét.

- írta Ferenc pápa. Az egyházfő a kormányoktól amnesztiát vagy részleges büntetéselengedést szorgalmazott.

Ferenc pápa látogatása különleges jelentőséggel bír, hiszen éppen XXIII. János pápa 1958. december 26-i börtönlátogatásának évfordulójára esik. Akkoriban a Regina Coeli (Mennyek királynője) börtön volt Róma legnagyobb büntetés-végrehajtási intézménye, míg napjainkban ezt a szerepet a Rebibbia tölti be. Ez a látogatás nem csupán a múlt tiszteletét jelenti, hanem a társadalmi igazságosság és a megbocsátás üzenetét is hordozza.

2013-as megválasztása óta Ferenc pápa már tizenöt börtönbe látogatott el világszerte. Most harmadszor tért vissza a római Rebibbia börtönébe: először 2015-ben az intézmény új szárnyát tekintette meg, idén pedig a női elítéltek lábát mosta meg a nagycsütörtöki szertartás keretében.

Related posts