Februárban az átlaghőmérséklet 6 Celsius-fokkal alacsonyabbnak bizonyult a 2024-es évhez viszonyítva, ami jelentős hatással volt a gazdasági teljesítményre.

Csatlakozz hozzánk az Online Klasszis Klub exkluzív élő eseményére Jaksity Györggyel! Ne hagyd ki ezt a különleges alkalmat, ahol izgalmas beszélgetések és inspiráló eszmecserék várnak rád!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
A szektor várhatóan gyengélkedik, amit az új szerződések keretein belül megjelenő munkák csökkenő volumene is jelez. Azonban ne felejtsük el, hogy idén februárban Magyarországon az átlaghőmérséklet majdnem 6 Celsius fokkal maradt el a 2024-es értékektől, ami számos építkezést lehetetlenné tett. Így lehet, hogy az összkép nem is olyan kedvezőtlen, mint ahogy azt az év/év összehasonlítás sugallja.
A lakásépítési és -felújítási piac helyzete valamelyest kedvezőbbé vált. Az építőanyagok kiskereskedelmi forgalma, amelyet főként az önerős projekteket, felújításokat és társasház-építéseket mozgósítanak, az év első három hónapjában egyértelműen emelkedett. Januárban jelentős növekedést tapasztaltunk, míg februárban egy kisebb visszaesés következett be, de márciusra ismét fellendült a forgalom. Ennek eredményeként az első negyedév forgalma az előző évi adatokkal összevetve 10 százalékos emelkedést mutatott, mindezt viszonylag stabil fogyasztói árak mellett. Az Újház Zrt. statisztikái szerint a szerkezetépítési anyagok, különösen a falazóanyagok forgalma értékben 14, mennyiségben pedig 21 százalékos növekedést regisztrált, ami kedvező jel arra nézve, hogy várhatóan a szakipari szektor többi részét is követni fogja ez a pozitív tendencia.
Bár a helyzet kedvező jeleket mutat, számos kockázatot is észlelhetünk a jövőre nézve. Az újonnan bevezetett állami támogatások nem biztos, hogy elegendőek ahhoz, hogy ellensúlyozzák a lakosság körében tapasztalható fokozódó bizonytalanságot. Ezenkívül a kamatszintek olyan határvonalon ingadoznak, ahol a lakossági és vállalati finanszírozás már komoly nehézségeket okozhat.