Exkluzív információk szerint az EU-tagországok egy része a védelmi költségvetésük egy részét gyógyszerek beszerzésére kívánja fordítani.


Egy 11 egészségügyi miniszterből álló csoport véleménycikkében, amely az Euronews oldalán jelent meg, arra tett javaslatot, hogy a legújabb uniós védelmi alapok hatókörét bővítsék ki a létfontosságú gyógyszerekre is.

Azt kérik Belgium, Csehország, Ciprus, Észtország, Görögország, Lettország, Litvánia, Németország, Portugália, Spanyolország, Ciprus és Szlovénia egészségügyi miniszterei, hogy a kritikus gyógyszerekről szóló, e héten benyújtandó javaslatot integrálják az EU szélesebb körű stratégiai és biztonsági erőfeszítéseibe, és ténylegesen a védelmi finanszírozás részévé tegyék.

A véleménycikk szerzője hangsúlyozza, hogy a kritikus gyógyszerekről szóló jogszabálynak megbízható alapként kell funkcionálnia a stabilitás megteremtésében. Emellett kiemeli, hogy a törvény finanszírozásának egy részét integrálni kellene az Európai Unió átfogó védelmi költségvetési keretébe, amely magában foglalja az új védelmi csomag pénzügyi struktúráit is.

A kérés célja, hogy hozzáférjenek ahhoz a 800 milliárd euróhoz, amit az Európai Bizottság várhatóan a következő négy év során a Rearm Europe terv keretében mozgósít, és amelynek fő elveiről a vezetők a múlt heti rendkívüli EU-csúcstalálkozón állapodtak meg.

A javaslat célja az uniós tagállamok védelmi és biztonsági költségeinek emelése, amelyet az EU költségvetési kereteiben - a Stabilitási és Növekedési Paktum keretein belül - található nemzeti mentőzáradék aktiválása könnyít meg. E különleges helyzetekre vonatkozó szabályozás lehetőséget ad arra, hogy a tagállamok növeljék kiadásaikat.

Egy új uniós védelmi eszköz révén körülbelül 150 milliárd euró érhető el, amely lehetőséget adna az Európai Bizottságnak arra, hogy hitelt vegyen igénybe a tőkepiacokról, kötvényeket kibocsásson, és pénzügyi támogatást nyújtson a tagállamok számára.

A miniszterek azzal érvelnek, hogy javaslatuk összhangban van az Egyesült Államok védelmi törvényével, amely a gyógyszerellátási láncokat nemzetbiztonsági kérdésként kezeli.

Az amerikai kormány ezt a törvényt a kritikus gyógyszerellátási láncok feltérképezésére, a sebezhető pontok azonosítására és a hazai termelés megerősítésére irányuló beruházások irányítására használja. Emellett lehetővé teszi a prioritási besorolású szerződések kiadását, ami arra kötelezi a beszállítókat, hogy a kormányzati megrendeléseket prioritásként kezeljék.

A kritikus gyógyszerekre vonatkozó törvényjavaslat a Bizottság egyik kiemelkedő egészségügyi prioritása. Ennek célja az EU területén tapasztalható alapvető gyógyszerek, mint például antibiotikumok, inzulin és fájdalomcsillapítók, súlyos hiányának felszámolása. A javaslat különös figyelmet fordít azokra a gyógyszerekre, amelyek beszerzése kihívásokkal teli, vagy amelyek ellátása csupán néhány gyártótól vagy országtól függ.

A Bizottság várhatóan kedden fogja bemutatni a javaslatát, miután a gyorsított jogalkotási eljárás során felmerültek aggályok a megfelelő hatásvizsgálat hiányával kapcsolatban.

A véleménynyilvánítás hangsúlyozza, hogy Európa, amely egykor a gyógyszergyártás élvonalában állt, ma már jelentős mértékben, akár 60-80%-ban is, Ázsiától függ az ágazat ellátásában. Ez a helyzet komoly sebezhetőséget teremt, különösen válságos időszakokban vagy konfliktusok esetén, amikor az ellátási lánc zavarai könnyen bekövetkezhetnek.

A kérésüket megfogalmazó miniszterek továbbá felhívják a figyelmet arra, hogy a szokásos rutinműtétek fokozott kockázatú beavatkozásokká alakulhatnak.

"A külföldi érdekek potenciálisan kihasználhatják ezt a függőséget, ami jelentős biztonsági kockázatot hordozna Európa számára" - emelik ki.

A javaslat pénzügyi következményeket vonhat maga után az európai egészségügyi költségvetésre nézve, hiszen a következő uniós költségvetés keretein belül az egészségügyi szektor számára elkülönített források jövője továbbra is kérdéses.

A COVID-19 világjárványra reagálva az EU4Health program 5,3 milliárd eurós pénzügyi támogatást kapott, ami figyelemre méltó lépés, hiszen az egészségügyi politika jellemzően a nemzeti kormányok hatáskörébe tartozik. Ez a jelentős befektetés új lehetőségeket teremt az egészségügyi rendszerek megerősítésére és a közegészségügyi kihívások hatékonyabb kezelésére.

A közelmúltban végrehajtott költségvetési megszorítások, például az EU4Health program keretében 1 milliárd euró átcsoportosítása az ukrán segélycsomag részbeni finanszírozására, komoly aggodalmakat ébresztettek az egészségügyi szektorban.

Az EU következő hétéves költségvetésének első tervei azt sugallják, hogy az egészségügyre szánt részt összevonhatják más alapokkal, vagy akár teljesen meg is szüntethetik.

A javasolt mechanizmus lehetővé tenné az egészségügyi kiadások növelését legalább nemzeti szinten az uniós költségvetési szabályok lazításával, ami szankciók nélkül lehetővé tenné a magasabb kiadásokat.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a GDP 1,5 százalékáig terjedő védelmi költségek – amelyek akár a létfontosságú gyógyszerek beszerzésére is vonatkozhatnak – négy éven keresztül mentesülnének az uniós költségvetési korlátok alól.

Jelenleg még bizonytalan, hogy az Európai Bizottság és az európai parlamenti képviselők készségesen támogatják-e a miniszterek által előterjesztett javaslatot, valamint hogy ezt a megközelítést integrálják-e a kritikus gyógyszereket érintő törvényhozási vitákba.

Related posts