EU-csúcs: Szlovákia jóváhagyta, Magyarország viszont egyelőre nem jutott dűlőre a kompromisszummal.

A csütörtöki rendkívüli EU-csúcson jelentős változások történtek az eredeti zárónyilatkozat-tervezet kapcsán. Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke javaslatára a dokumentumba bekerült, hogy az Európai Bizottság megkezdje a tárgyalásokat Pozsony és Kijev között az ukrajnai gáztranzit ügyében. Fico korábban a tanácsi szavazás megvétózásával fenyegetett, de úgy tűnik, most kész áldását adni arra a döntésre, amely a védelmi képességek megerősítését és Ukrajna támogatását célozza. Eközben azonban még mindig kérdéses, hogy az EU vezetői hajlandók lesznek-e engedni a magyar kormányfő által kilátásba helyezett blokkolásnak.
Az Európai Tanács legújabb zárónyilatkozat-tervezete engedményt tesz Szlovákiának a gáztranzit ügyében, de nem tartalmaz kompromisszumot Magyarország számára - írja a Politico és az Euronews.
A dokumentum egy újabb fontos elemmel bővül, amely arra ösztönzi az Európai Bizottságot, Szlovákiát és Ukrajnát, hogy fokozzák közös erőfeszítéseiket a gáztranzit mielőbbi helyreállítása érdekében.
Ez a lépés Robert Fico szlovák miniszterelnöknek kiemelkedő eredményt jelent, hiszen éles kritikát fogalmazott meg Ukrajna tranzit leállításáról. Magyar nézőpontból viszont ez egyfajta kudarcnak tekinthető, hiszen a februári tanácsi állásfoglalásban, amely a szankciók megsértésével foglalkozik, még a magyar kormányt is a tárgyalások résztvevői között említették.
A vitát az indította el, hogy Ukrajna az év végén leállította az orosz gáz szállítását saját területén, amit Volodimir Zelenszkij elnök "vérpénznek" titulált. Ez a lépés különösen súlyosan érintette Szlovákiát, amely korábban jelentős mértékben támaszkodott az orosz energiára. Robert Fico többször is az Európai Bizottság közbenjárását kérte az ügyben, és jelezte, hogy blokkolni fogja az EU által Ukrajnának nyújtott támogatásokat, ha nem találják meg a megfelelő megoldást.
A legfrissebb javaslat potenciálisan segíthet a szlovák kormány gázellátásának stabilizálásában, azonban a döntés mögött politikai feszültségek is húzódhatnak. Ukrajna továbbra is határozottan elutasítja a tranzit újraindítását, és Zelenszkij korábban világossá tette, hogy nem engedi, hogy Oroszország a háborús helyzet közepette további milliárdokat nyerjen az üzleten. Habár a szöveg a kompromisszum lehetőségét sugallja, a végső megállapodás még mindig várat magára.
A jelenlegi zárónyilatkozat-tervezet egyelőre nem mutat semmiféle engedményre a másik vezető, Orbán Viktor irányába, aki egy vétót helyezett kilátásba. A szöveg továbbra is határozottan kiáll az "erővel elért béke" elve mellett, és hangsúlyozza Ukrajna katonai támogatását, valamint a biztonsági garanciák kérdését. Orbán Viktor ezzel szemben következetesen ellenáll ezeknek a javaslatoknak, de a két lap információi szerint egyedül maradt ebben a küzdelemben.
Ezen a ponton Orbán Viktor szerdán este Emmanuel Macron francia elnökkel is megbeszélést folytatott, ám a felek nem osztották meg a tárgyalások eredményeit és menetét.
Mind a francia, mind a magyar külügyminisztérium bejelentette, hogy Orbán és Macron egyetértenek abban, hogy Európa védelmi képességeit erősíteni kell, továbbá hangsúlyozták, hogy a haderőfejlesztésekhez további forrásokra van szükség.
Az Európai Tanács az előzőek alapján megerősítette, hogy támogatja egy új pénzügyi alap létrehozását, amely célja, hogy azonnali segítséget nyújtson fegyverek és lőszerek biztosításában Ukrajna számára. Ez a kezdeményezés azonban ellentétben áll Magyarország korábbi álláspontjával, amely elutasította a tervet.
A végső szavazás előtt a szöveg még alakulhat, de jelenleg a felek az uniós védelmi költségvetés emeléséről folytattak megbeszéléseket a csúcstalálkozón. Számos téma még mindig napirenden van.
Az Ukrajna melletti elvi állásfoglalás szövegét akár Magyarország nélkül, Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselőjének és António Costa, az Európai Tanács elnökének nevén is kiadhatják, jelezve, hogy mely tagállamok értettek egyet a kezdeményezéssel.