EU-csúcs: Az Egyesült Államoknak üzentek, hogy ki profitálhat a kereskedelmi feszültségekből - Világgazdaság

A portugál politikus véleménye szerint az amerikai elnök álláspontja helytálló. Costa arra ösztönözte az Európai Unió tagállamait, hogy fokozzák katonai képességeiket, mivel a NATO keretein belül eddig az Egyesült Államok dominálta a kontinens védelmi feladatait.
Az Európai Uniónak nagyobb felelősséget kell vállalnia saját védelmének biztosítása érdekében, és közös érdek az európai szintű szorosabb együttműködés - mondta António Costa, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben hétfőn.
Az európai védelem helyzetéről szóló, informális uniós csúcstalálkozó előtt Costa kiemelte, hogy a rendezvény célja - amelyen Mark Rutte NATO-főtitkár és Keir Starmer brit miniszterelnök is részt vesz - a legfontosabb prioritások áttekintése. E prioritások tekintetében azt kell megvitatni, hogy milyen lépéseket kell tenni az európai védelem megerősítése érdekében, hogyan biztosítható a szükséges finanszírozás, és milyen módon lehet tovább erősíteni a már meglévő partnerségeket.
- fogalmazott meg a Tanács elnöke. Costa a tagállami vezetőknek küldött meghívólevelében kifejtette, hogy a hétfői találkozó hozzájárul majd azoknak a lépéseknek az előkészítéséhez, amelyek célja, hogy Európa ellenállóbb és megbízhatóbb biztonsági és védelmi szereplővé fejlődjön, így erősebb transzatlanti partner legyen a NATO keretein belül is.
Olaf Scholz német kancellár érkezésekor hangsúlyozta, hogy a védelem terén elengedhetetlen a védelmi beszerzések összehangolása, amely a közös uniós kapacitások megerősítését célozza. Kiemelte, hogy a tartós és magas szintű védelmi ipari gyártás biztosítása kulcsfontosságú a felkészültség fenntart
Elengedhetetlen az európai határok védelme.
A kancellár emellett kiemelte: a tagállamoknak a közös migrációs politika végrehajtására kell összpontosítaniuk, ugyanis Európának van megoldása a helyzetre. Ezek között a német kancellár a külső határok védelmének megerősítését, a menekültek szisztematikus regisztrációját, a migránsok tagállamok közötti elosztását jelentő szolidaritási mechanizmus, valamint az uniós maradásra jogosulatlanok visszaküldését szolgáló mechanizmus alkalmazását sorolta. A migrációs paktum elfogadásával Európa jelentős lépést tett a migrációs helyzet megoldására - jelentette ki.