A Hamász terrorszervezet véleménye szerint etikátlan lépés lenne Magyarország részéről, ha a hágai bíróság egyezményéből kilépne.

Magyarország csütörtökön nem tett eleget a Nemzetközi Büntetőbíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökre vonatkozó letartóztatási parancsának, és bejelentette kilépését a szervezetből.
"Ezt a döntést erkölcstelen álláspontnak tartjuk, amely nyílt cinkosságot jelent egy nemzetközi igazságszolgáltatás elől menekülő háborús bűnössel, és durván megsérti a nemzetközi jog és az emberi igazságosság elveit" - idézi a terrorszervezet közleményét az aa.com török hírsite. "Magyarország döntése a nemzetközi igazságszolgáltatás arculcsapása, és megtestesíti azt a kettős mércét, ami egyes nyugati kormányok, különösen Magyarország és az Egyesült Államok alkalmaznak, ami aláássa a nemzetközi igazságszolgáltatási rendszert, a büntetlenség kultúráját terjeszti, és közvetlen veszélyt jelent a globális békére és stabilitásra."
A Hamász arra kérte Magyarországot, hogy vonja vissza azt az intézkedést, amelyet szégyenteljesnek tartanak, és támogassa az izraeli miniszterelnök felelősségre vonásának ügyét az Izrael által állítólagosan elkövetett háborús bűnök kapcsán.
A hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen, a Gázai övezetben végrehajtott, széleskörű válaszcsapásai miatt. Ez a lépés a Hamász október 7-i terrortámadása után következett, amely 1200 ember életét követelte. A gázai hadműveletek során a Hamász által működtetett egészségügyi hatóság szerint több mint 50 000 palesztin vesztette életét, többségük nők és gyermekek voltak. Izrael azonban vitatja ezeket a statisztikákat, és arra hivatkozik, hogy a Hamász a civil lakosságot emberi pajzsként használja, ezzel is súlyosbítva a konfliktust.
Az ICC döntése sokak véleménye szerint egyenlőségjelet von az áldozatok és az elkövetők közé. Az ICC eljárást kezdeményezett a Hamász ellen, valamint a terrortámadás tervezésében részt vevő egykori vezetők, köztük Mohammed Deif ellen is, ám ezek közül a legtöbben már elhunytak.
Csütörtökön négy napos látogatásra Magyarországra érkezett Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök. Orbán Viktor magyar kormányfő Netanjahu látogatása során, illetve pénteki rádióbeszédében is kifejtette, hogy mivel a magyar törvényhozás évtizedeken át elmulasztotta a technikai jellegű jogalkotást az ICC-statútum beemeléséhez a magyar jogba, ezért jogszerűen nem is lehetne letartóztatni Netanjahut Magyarországon, de mivel Orbán szerint egyébként is egy politikai bírósággá változott az ICC, ezért tiszta helyzetet akar előállítani és kilép a nemzetközi egyezményből.
Netanjahu jelenleg hazájában is intenzív küzdelmet folytat az igazságszolgáltatás ellen, hiszen több korrupciós ügyben is büntetőeljárások zajlanak ellene. Hasonlóképpen, Orbán Viktor magyar miniszterelnök is hajlamos úgy értelmezni a számára kedvezőtlen bírósági döntéseket, mint politikai alapú támadásokat, legyenek azok hazai vagy nemzetközi szinten. Szerinte nem helyénvaló, hogy a demokratikus felhatalmazással nem rendelkező bíróságok politikai szereplőkként lépjenek fel, amikor eldöntik, hogy mi számít jogosnak vagy sem. Ez a gondolkodásmód a szélsőjobboldali és populista politikai diskurzus szerves részét képezi világszerte.