Energiaügyi Minisztérium: Megszigorítják a környezetszennyezésért járó büntetéseket.


A kormány elkötelezett a magyar lakosság egészségének és környezetünk megóvásának érdekében, ezért újabb szigorú intézkedéseket vezet be a környezetszennyezés csökkentése érdekében. Az Energiaügyi Minisztérium (EM) által közzétett tervezetekben szereplő javaslatok között megtalálhatók a jelentősen megnövelt környezetvédelmi és hulladékgazdálkodási bírságok, valamint a csatornabírság is. Emellett nyilvánosságra hozzák a kiemelt környezetvédelmi szabályszegést elkövető vállalatokat, és bevezetik a helyszíni bírságolást azokkal szemben, akik illegálisan helyeznek el hulladékot. A szaktárca pénteki közleménye hangsúlyozza, hogy ezek az intézkedések hozzájárulnak a hatóságok hatékonyabb fellépéséhez a jogsértések ellen.

A kormány elvárja, hogy a beruházások a legszigorúbb környezetvédelmi normákat betartva valósuljanak meg. Amennyiben ezeket a vállalatok nem tartják be, a "szennyező fizet" elv alapján, bírság kiszabására kerül sor.

- emelte ki a minisztérium közleményében.

Ismertették: az új bírságszabályozás különbséget tesz a magánszemélyek, kis- és középvállalkozások és nagyvállalatok között.

A környezetvédelmi bírságok módosítását célzó kormányrendelet tervezete szerint a bírságok mértéke drámai mértékben emelkedhet. Az új szabályozás értelmében a bírságok minimum a duplájára nőnek, de a jogsértés súlyosságától függően akár negyvenszeresükre is emelkedhetnek.

Ha a beruházó a környezetvédelmi engedély beszerzése nélkül indítja el vagy folytatja a környezetvédelmi, illetve az egységes környezethasználati engedélyhez kötött tevékenységeit, akkor a napi bírság mértéke 100 ezer és 1 millió forint között emelkedik.

- kifejtette az EM.

A tervezett szabályozás részletesen meghatározza a kiemelt környezetvédelmi szabályszegésekre vonatkozó előírásokat, biztosítva ezzel a környezeti normák szigorú betartását.

A kiemelt környezetvédelmi szabályszegéseket elkövető vállalkozások nyilvántartásának részleteiről szóló kormányrendelet tervezete szerint azok a cégek, amelyeket a környezetvédelmi hatóság egy adott évben legalább 50 millió forint összegű környezetvédelmi bírsággal sújt, nemcsak szigorúbb pénzbírságokra számíthatnak, hanem további jogi következményekkel is kell számolniuk. Ezen felül, ha természetes személyek vétkeznek, akkor a bírság maximuma 10 millió forintra rúghat.

A minisztérium figyelmeztet arra is, hogy a kiemelt környezetvédelmi szabályszegést elkövető vállalkozások nyilvánosságra kerülnek oly módon, hogy a szabályszegés tényét a környezetvédelmi hatóság bejegyzi a Közigazgatási Szankciók Nyilvántartásába (KSZNY) és erről tájékoztatja a környezetvédelemért felelős minisztert.

A kiemelkedő környezetvédelmi előírásokat megszegő vállalkozások adatai nyilvánosságra kerülnek a tárca hivatalos weboldalán. Ezen felül a környezetvédelmi hatóság a jogsértés fennállásáig felfüggeszti a vállalkozás működését, megakadályozva ezzel további környezeti károkozást.

A minisztérium kiemelte:

Ezt a folyamatot elősegíti, hogy a hatóságok mostantól helyszíni bírságot is alkalmazhatnak azokkal szemben, akik jogellenesen helyezik el a hulladékot.

A kormány elkötelezett a természeti értékek megőrzése és fenntartása mellett, különös figyelmet fordítva vízkincsünk mennyiségi és minőségi védelmére is. Ennek jegyében a felszíni vizek védelméről szóló 220/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet tervezett módosítása révén a határértéket túllépő szennyezés esetén a jelenlegi bírság mértékét megduplázza, így a szennyvíz-kibocsátók szankcionálása szigorúbbá válik - tájékoztatott az EM.

Related posts