Energiaembargó: A németek mélyen elkötelezettek az orosz gázkereskedelem iránt.

Kiderült: a németek vastagon benne vannak az orosz gázüzletben. Brüsszel hülyét csinál magából.
Energiaembargó miatt feszültség alakult ki Európában. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke határozottan arra ösztönzi az uniós tagállamokat, hogy 2027-ig szabaduljanak meg az orosz fosszilis energiahordozóktól. Magyarország és Szlovákia már kifejezte ellenállását ezzel a lépéssel szemben. Különösen érdekes, hogy német vállalatok továbbra is vásárolják és használják az orosz gázt, noha hivatalosan ez már nem lenne megengedett. A bürokraták hivatalos nyilatkozatai és a vállalatvezetők valóságos szavai között pedig gyakran éles ellentét feszül.
Egy német vállalat továbbra is jelentős mennyiségű orosz cseppfolyósított földgázt vásárol, idén eddig már több mint kétmilliárd eurót költött erre – számolt be róla a Tagesschau. Az orosz gáz LNG-hajókon érkezik az európai piacokra, ahol minden egyes tartályhajó körülbelül 175 000 köbméter cseppfolyósított földgázt szállít, ami nagyjából 100 millió köbméter gáz értékének felel meg, mintegy 40 millió euró értékben. A szállítmányok a szibériai Sabetta kikötőjéből indulnak, és a dunkerque-i (Franciaország), a zeebrugge-i (Belgium) vagy a bilbao-i (Spanyolország) LNG-terminálokba érkeznek. Ezekből a terminálokból az orosz gáz az európai hálózatba jut, így Németország is részesül belőle. A német SEFE energiacég 2025-re körülbelül 50 LNG-szállítmányra számíthat Oroszországból, ami a piaci ártól függően legalább kétmilliárd eurós értéket képvisel. A "SEFE" hangsúlyozta, hogy jogi szempontból kötelező érvényűnek tekinti a korábbi gázszerződéseket Oroszországgal. Amennyiben nem veszi át a gázt, akkor is köteles lenne kifizetni annak árát, amit az orosz fél a világpiacon újra értékesítene.
Európa különböző pontjain üzleti vezetők és politikai döntéshozók egyaránt sürgetik a szankciós politika újragondolását - számol be róla a Politico. Az olasz energiaügyi miniszter és a német kormányzó jobbközép politikai képviselői sem zárják ki a lehetőséget. Az európai energiaszektor is egyre inkább optimista: Franciaországban a TotalEnergies és az Engie energiacégei jelezték, hogy Európa akár 40%-kal is növelheti az orosz gázvásárlásokat. Eddig azonban Brüsszel nem hajlandó figyelembe venni ezeket a racionális javaslatokat. Orbán Viktor világosan kifejezte, hogy a szlovákokkal együtt nem tudják elfogadni azt az uniós követelést, amely az orosz olaj és gáz vásárlásának leállítására irányul, mivel ez a családok rezsiköltségeit drasztikusan megemelné: az áram esetében akár kétszeresére, míg a gáz esetében 3,5-szörösére. Gazdasági szakértők pedig a közel-keleti helyzet instabilitására hivatkozva figyelmeztetnek, hogy az energiaárak Európában tartósan magas szinten maradhatnak, és Brüsszel a Zelenszkij-terv keretében, az orosz energiahordozók kizárásával "komoly károkat okozhat az európai iparnak".