Egy korábbi orvos, aki elhagyta hivatását, évekkel ezelőtt figyelmeztetett arra, hogy Kínában szívgyógyszerekkel végeznek doppingot, ám ezt az állítást nem tartották elég súlyosnak ahhoz, hogy komolyan vegyék.

Áprilisban napvilágot látott, hogy huszonhárom kínai úszó részt vett a 2021-es tokiói olimpián, akik korábban pozitív doppingtesztet produkáltak. Minden esetben a szívgyógyszerek között is ismert trimetazidin hatóanyagát azonosították. A kínai doppingellenes ügynökség álláspontja szerint ez a vegyület szennyeződés formájában került az úszók szervezetébe, és nem tudatos doppingolásról van szó. Ezt az érvet felsőbb hatóságok is elfogadták. Az eset óta az Egyesült Államok részéről erőteljes bírálatok érik a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséget (WADA), mivel az ügynökség figyelmen kívül hagyott egy fontos nyomozói jelentést, ezzel újabb támadási felületet teremtve magának.
A New York Times kedden azt írta, hogy a WADA vezetősége már 2020 közepén kapott egy olyan jelentést és figyelmeztetést a nyomozóegységétől, ami egy Kínából korábban disszidált orvossal készített interjún alapult.
Egy korábbi orvos, aki 2017-ben távozott a kínai sportminisztériumtól, meglepő kijelentéseket tett a Kínában működő állami doppingprogramról, amely évtizedek óta működik. A szakember elmondta, hogy bár nem volt szemtanúja konkrét eseteknek, tudomása szerint kínai sportolók a tesztjeiken nem észlelhető mennyiségben alkalmazzák a trimetazidint. Ez a szer javítja az állóképességet és segíti a gyorsabb regenerációt. Érdekes módon, abban az időszakban még nem volt a doppingellenőrök célkeresztjében.
A kínai orvos a német ARD csatorna egyik riportjában meglepő kijelentéseket tett, amikor arról beszélt, hogy Kínában körülbelül tízezer sportoló él a dopping előnyeivel. Szerinte a doppingolás szinte mindenki számára elérhető, aki számottevő szereplő az élsport világában, és még 11 éves fiatalok is érintettek lehetnek ebben a gyakorlatban. Az orvos hozzátette, hogy azok, akik mernek nyilvánosan fellépni a dopping ellen, államellenes tevékenységet folytatnak, sőt, börtönbüntetésre is számíthatnak.
A nyomozók a vallomást megbízhatónak ítélték, így ezzel az információval indították el nyomozásukat. Kínában, a zárt környezet miatt, a lehetőségeik némileg korlátozottak voltak, de próbáltak indirekt bizonyítékokat is összegyűjteni. Ennek egyik lépéseként a 2008-as és 2012-es olimpiai eseményeken részt vett kínai sportolók vizeletmintáit újra elemezték trimetazidin szempontjából. Sajnos ez a próbálkozás nem vezetett eredményre, mivel minden egyes teszt negatív eredménnyel zárult.
Ennek ellenére a gyanújuk megmaradt, és jelezték a WADA vezetőségének, hogy Kína fokozottabb megfigyelés alá került, és több tesztet kell végezni a sportolóik körében. Hét hónappal ezután lett a 23 úszó tesztje pozitív trimetazidinre.
Amikor a WADA tudomására jutottak a pozitív doppingesetek, meglepő módon nem léptek fel Kína ellen, és egyik úszót sem függesztettek fel. Sőt, a saját vizsgálati egységüket is háttérbe szorították, és csak azt követően értesültek az esetről, hogy Kína hat olimpiai érmet szerzett a tokiói olimpián.