Egy különleges intersztelláris égitest robog át a Naprendszeren, lenyűgöző 216 ezer km/órás sebességgel – számol be a Librarius.hu.


Egy különleges intergalaktikus utazó halad át a Naprendszeren – felfedezték a 3I/Atlas néven ismert égitestet.

Egy újabb lenyűgöző égi jelenség keltett izgalmat a csillagászok körében világszerte: egy intersztelláris eredetű égitest, amely valószínűleg galaxisunk távoli zugából érkezett, és éppen most halad át a Naprendszeren. Az objektum neve: 3I/Atlas, és ez csupán a harmadik ilyen felfedezett látogató a csillagászat történetében.

Nem madár, nem repülőgép, és nem is Superman – hanem egy titokzatos lény, amely a csillagok közötti végtelen térből érkezett.

Az objektumot kezdetben A11pl3Z néven ismerték, de később a 3I/Atlas elnevezést kapta. Az első észlelését az ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) obszervatórium végezte 2025. július 2-án, a chilei Río Hurtado városából. Azóta számos más teleszkóp is hozzájárult az adatok gyűjtéséhez, amelyek egészen június 14-ig visszamenőleg terjednek. Ennek eredményeként a kutatók most már sokkal precízebben tudják követni az égitest pályáját.

A NASA legfrissebb tájékoztatása szerint az említett objektum jelenleg körülbelül 670 millió kilométer távolságra helyezkedik el a Naptól, és a Nyilas (Sagittarius) csillagkép irányából érkezik. Sebessége 60 km/másodperc, ami óránként 216 000 kilométernek felel meg. Ezen hiperbolikus és erőteljesen elnyújtott pálya azt jelzi, hogy az objektum nem a Naprendszer része, hanem a csillagközi tér mélyéből érkezett - hasonlóan az 'Oumuamua (2017) és a 2I/Borisov (2019) néven ismert korábbi látogatókhoz.

Melyik égitest válasszunk: egy kométa, amely csillagok közötti utazásai során csodálatos fénycsóvákat húz maga után, vagy egy aszteroida, mely a mély űrben szikáran és titokzatosan lebeg? Az egyik a jég és a por varázslatos elegye, míg a másik a szikla szilárd valóságát testesíti meg. Melyik rejt magában több csodát?

A Minor Planet Center legfrissebb jelentése alapján az égitest egy halvány kómával és rövid farokkal bír, ami kométás aktivitásra utal. Ennek következtében a 3I/Atlas elnevezést C/2025 N1-re is módosították. A megfigyelések jelenlegi állása szerint még nem tisztázott, mekkora pontosan az objektum, de az első becslések azt sugallják, hogy akár 20 kilométeres átmérővel is rendelkezhet - ez pedig felülmúlja azt az aszteroidát, amely 65 millió évvel ezelőtt végzett a dinoszauruszokkal.

Colin Snodgrass, az Edinburgh-i Egyetem bolygótudományi professzora azonban óvatosságra int: "Ha feltételezzük, hogy aszteroida, akkor a fényesség alapján körülbelül 20 kilométer átmérőjű lehet. De ha valójában kométa, akkor a fényesség nagy része nem a magtól, hanem a körülötte levő poros légkörtől (kómától) származik, így a szilárd mag ennél jóval kisebb is lehet."

A Földet nem fenyegeti veszély.

Örömmel értesítjük, hogy a 3I/Atlas nem jelent fenyegetést a bolygónk számára. A NASA hivatalosan is megerősítette, hogy a legközelebbi áthaladás alkalmával is legalább 1,6 csillagászati egység (kb. 240 millió kilométer) távolságra fog elhaladni a Földtől.

Az égitest várhatóan október 30. környékén éri el pályájának napközeli szakaszát (perihéliumát), ekkor körülbelül 210 millió kilométer távolságra helyezkedik el a Naptól – ami annyit jelent, hogy épp a Mars pályáján belül halad el. Ezt követően elhagyja a Naprendszert, és visszatér a csillagközi térbe, ahonnan származik.

Amatőr csillagászok is megfigyelhetik

Dr. Mark Norris, a University of Central Lancashire csillagásza szerint az égitest - különösen, ha valóban kométa - fokozatosan fényesedhet, ahogy közeledik a Naphoz. Mire eléri a legközelebbi pontot, akár amatőr távcsövekkel is megfigyelhető célponttá válhat.

Jake Foster, a Greenwich-i Királyi Csillagvizsgáló szakembere, így nyilatkozott: "Jelenleg nem tűnik valószínűnek, hogy szabad szemmel észlelhető lenne, de egy közepes méretű amatőr távcső segítségével várhatóan 2025 vége és 2026 eleje között megfigyelhetjük. Az elkövetkező hetek során végzett észlelések pontosabb információkat nyújtanak majd a tényleges láthatóságáról."

Élő közvetítés a Virtual Telescope Project keretein belül!

Akik nem szeretnének várni 2025 végéig, azoknak a Virtual Telescope Project jó hírekkel szolgál: a robotikus teleszkóphálózat élő közvetítést tervez YouTube-csatornáján, július 10-én, csütörtök este 23 órától (brit idő szerint).

Ez az új égi vendég nem csupán tudományos értelemben elbűvölő, hanem újabb bizonyítékként szolgál arra, hogy a csillagközi térből gyakran érkezhetnek különös objektumok a Naprendszerünkbe. Talán egyszer még válaszokat is hoznak a csillagok közötti világ rejtélyeire.

Related posts