Kulcsfontosságú amerikai-iráni tárgyalások vettek kezdetüket, és a következő órákban jelentős döntések születhetnek az irányvonalról.


Semmi dúsítás és teljes iráni atomprogram leszerelés - ez az amerikaiak ultimátuma a vasárnap kezdődött ománi tárgyalások előtt Irán felé, miközben iráni vezetők ennek teljességgel az ellenkezőjét nevezték vörös vonalnak, azaz szó sem lehet arról, hogy lemondjon az urándúsítási jogáról az ország. Ebben a légkörben kezdődött meg tehát a döntő jelentőségű ománi tárgyalás, amelyen ha nincs egyezség, akkor Amerika más irányt vesz, és akár katonai támadás sem kizárt. Az idő fogy, mert Donald Trump amerikai elnök május 13-16. között a Közel-Keletre utazik, így tehát eredményt kellene felmutatni az amerikai-iráni tárgyalásokon.

Vasárnap ismét életre keltek a tárgyalások Irán és az Egyesült Államok között a teheráni nukleáris programmal kapcsolatosan - jelentette be az iráni állami média. Az egyeztetések Donald Trump közel-keleti látogatása előtt zajlanak, és közben Washington egyre szigorúbb álláspontot képvisel.

Abbas Araqchi iráni külügyminiszter és Steve Witkoff, Trump közel-keleti megbízottja a negyedik tárgyalási fordulót tartják Maszkatban, ománi közvetítők segítségével. Araqchi az indulása előtt az iráni állami televíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy

Irán nézetei világos alapelveken nyugszanak... Bízunk benne, hogy a vasárnapi megbeszélés során véglegesen tisztázni tudjuk a pozícióinkat.

Witkoff csütörtökön a Breitbart Newsnak adott interjújában kifejtette, hogy...

Washington határozott állásfoglalása: "Nincs dúsítás. Ez a leszerelés folyamata, amely nem engedi meg a fegyverkészítést." Ezzel az Egyesült Államok Irán natanzi, fordowi és iszfaháni nukleáris létesítményeinek teljeskörű leszerelését követeli, hangsúlyozva a nemzetközi biztonság iránti elkötelezettségét.

Donald Trump, aki a diplomáciai megoldások esetleges meghiúsulása esetén katonai akciókkal fenyegetőzik Irán ellen, május 13. és 16. között Szaúd-Arábiában, Katarban és az Egyesült Arab Emírségekben tesz látogatást.

Araqchi szombaton Witkoff kijelentéseire reagálva hangsúlyozta, hogy Irán nem fog kompromisszumot kötni nukleáris jogairól, beleértve az urándúsítást is. Teherán hajlandó tárgyalni bizonyos korlátozásokról nukleáris programjában a szankciók feloldásáért cserébe, de

A dúsítási program lezárása vagy a dúsított uránkészlet Irán számára "érinthetetlen vörös vonalak" körébe tartozik.

Egy magas rangú iráni tisztviselő, aki közel áll a tárgyalócsoporthoz, elmondta, hogy az USA "nulla dúsításra és Irán nukleáris létesítményeinek leszerelésére vonatkozó követelései nem segítik a tárgyalások előrehaladását". A megegyezés lehetőségét felvillantva hozzátette:

Amit az USA nyilvánosan mond, az különbözik attól, amit a tárgyalásokon mondanak.

Irán egyértelműen elvetette a ballisztikus rakétaprogramjának megvitatását, és a vallási vezetés határozott garanciákat követel arra vonatkozóan, hogy Trump nem fog újra kilépni egy potenciális nukleáris megállapodásból.

Trump, aki februárban újraélesztette a "maximális nyomás" politikát Teheránnal szemben, 2018-ban kilépett a 2015-ös nukleáris megállapodásból, és ismételten bevezette a szigorú szankciókat, amelyek jelentős mértékben megrázták Irán gazdaságát.

Irán, amely mindig is azt állította, hogy nukleáris programja békés célú, 2019 óta megszegte a 2015-ös paktum nukleáris korlátozásait, és az ENSZ nukleáris felügyeleti szerve szerint "drámaian" felgyorsította az urán dúsítását, akár 60%-os tisztaságig, ami közel van a fegyverminőségű, körülbelül 90%-os szinthez.

Forrás: Reuters

Related posts