Az ügyész börtönbüntetés kiszabását indítványozta a zuglói parkolási ügyben érintett vádlottakkal szemben.


Jelenlegi és volt szocialista politikusok, illetve egy fideszes politikus tagadja a vádakat, melyek szerint vesztegetési pénzt kaptak volna a zuglói, illetve az újbudai parkolást üzemeltető cégektől, illetve a BKV informatikai rendszerének üzemeltetését elnyerő cégtől - derült ki a Fővárosi Törvényszék összevont ügyekben megtartott előkészítő ülésén.

A Központi Nyomozó Főügyészség vádat emelt az elsőrendű vádlott, Horváth Csaba, egykori szocialista zuglói polgármester, valamint a másodrendű vádlott, Tóth Csaba, volt szocialista országgyűlési képviselő ellen, akik üzletszerű vesztegetés és befolyással üzérkedés bűntettével gyanúsítottak. Továbbá a harmadrendű vádlott, Jelen Tamás, a Fidesz zuglói korábbi választókerületi elnöke, a negyedrendű vádlott, Sz. Zoltán, a SIS Parking Kft. ügyvezetője, az ötödrendű vádlott, B. László, az újbudai önkormányzat városgazdálkodási igazgatója, valamint a hatodrendű vádlott, Baja Ferenc, egykori szocialista miniszter is érintettek az ügyben, továbbá Molnár Zsolt, szocialista országgyűlési képviselő is a vádlottak között szerepel.

Az MTI által idézett vádirat szerint Horváth Csaba és Tóth Csaba 2017 és 2019 között 250 millió forint vesztegetési pénzt vett át Fuzik Zsolttól, a SIS Parking Kft. lobbistájától azért, hogy a cég nyerje el a zuglói parkolás üzemeltetését, illetve egy alvállalkozó a parkolóautomaták beszerzését.

Jelen Tamás 8 millió forintot kapott azért, hogy ne zavarja a közbeszerzési eljárást és a szerződés megkötését. B. Lászlót azzal gyanúsítja az ügyészség, hogy havi 4 millió forint juttatásban részesült 2017 és 2020 között, hogy a SIS Parking nyerje el az újbudai parkolási rendszer üzemeltetésére kiírt pályázatot, és a működtetéshez is hozzájáruljon. Baja Ferenc ellen pedig az a vád fogalmazódott meg, hogy 2019-ben 30 millió forintot kért és kapott a SYS IT Services Kft.-től, hogy informatikai főtanácsadóként ne akadályozza a keretszerződés megkötését a BKV és a SYS Services Kft. között az informatikai rendszer üzemeltetésére.

Molnár Zsolt is értesült a helyzetről, és ennek megfelelően 40 millió forintot igényelt, amelyet meg is kapott, hogy befolyását érvényesítse. Ehhez Baja Ferencen keresztül járt el a cégnél, ezt követően pedig Baja Ferenc további összegeket vett át a vállalattól.

Az ügyészség a következő büntetési indítványokat terjesztette elő: Jelen Tamás számára 4 év börtön és 30 millió forint pénzbírság kiszabását javasolta. B. László esetében a javasolt büntetés 6 év börtön és 50 millió forint pénzbírság. Baja Ferencet 4 év börtönnel sújtaná az ügyészség, emellett 15 millió forintos pénzbírságot is indítványozott. Molnár Zsolt esetében pedig 2 év börtönbüntetést és 25 millió forint pénzbírságot kértek.

Sz. Zoltán, mint negyedrendű vádlott, nem tett eleget a megjelenési kötelezettségének az előkészítő ülésen, ezért a bíróság új időpontot tűzött ki az ülés lebonyolítására.

Ahogy korábban említettük, Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója 2022-ben tett nyilatkozatában arról számolt be, hogy Fuzik Zsolt, a SIS Parking Kft. egyik vezetője legalább 250 millió forintot juttatott el Tóth Csabának.

Horváth Csaba az előkészítő ülésen visszautasította és koncepciósnak nevezte a vádakat. Mint mondta: soha törvényt nem követett el, a parkolási ügyekre pedig semmi befolyása nem volt. Szerinte a vád egy olyan személy, Fuzik Zsolt vallomásán alapul, akit súlyos, akár 20 éves szabadságvesztés is fenyeget. Kifogásolta, hogy szeretné a Magyar Nemzet című napilap és a "szennymédia" megkapta az ügyészségtől Fuzik Zsolt vallomását, miközben neki a három évnyi nyomozás alatt sem volt lehetősége védekezni, mert elzárták a nyomozati anyagot.

Végül kifejezte reményét, hogy a folyamat során szembesítheti F. Zsoltot a hazugságaival. Baja Ferenc hangsúlyozta, hogy a vádirat alapján számára érthetetlen, kit is befolyásolt volna. Ezen kívül kifogásolta, hogy olyan vádakkal illetik, amelyeket nem követett el, így a vádiratot sem tudja értelmezni. Molnár Zsolt szintén tagadta a vádakat, és javasolta, hogy alávesse magát poligráfos vizsgálatnak, mivel ez bizonyítaná az ártatlanságát.

Az ügyvédek képviselték a többi vádlottat, akik az előkészítő ülésen mindannyian ártatlannak vallották magukat. A bíróság végül május 14-ére és 15-ére tűzte ki az ügy főtárgyalását. A védőügyvédek között felmerült, hogy tanúként hallgassák meg Tarlós Istvánt, a volt főpolgármestert, valamint Karácsony Gergelyt, a jelenlegi városvezetőt. Emellett indítványozták, hogy Fuzik Zsolt vallomását, aki szerintük büntetőjogilag veszélyeztetett és ezért hiteltelen, zárják ki a bizonyítékok közül. A bíróság ennek a kérdésnek a megítéléséről később fog dönteni.

Továbbá Baja Ferenc és Molnár Zsolt ügyvédje arra kérte a bíróságot, hogy a BKV-vel kapcsolatos ügyet különítse el a másik két ügytől, mert teljesen más személyeket és más cégeket, területet érint.

Related posts