A Richter bejelentése új fejezetet nyit a gyógyszergyártás világában.


A 2025-2035 közötti pénzügyi perspektívák fényében a Richter gyógyszergyár optimista jövőképet vázolt fel, amely szerint a 200 millió eurós éves alaposztalék a Cariprazine szabadalmainak lejáratát követően is megőrizhető. Orbán Gábor, a cég vezérigazgatója szerdai tájékoztatójában részletezte a vállalat új stratégiáját. A „Richter 2035” című dokumentum megerősíti a vezető korábbi állításait, miszerint a növekedés fontos, de nem minden áron elérendő cél. A földrajzi racionalizálás mellett, valamint a jövedelmezőség megőrzésének érdekében kiemelt figyelmet fordítanak a kutatás-fejlesztésre is, amely a jövőbeli siker kulcsa lehet.

A Richter Gedeon Nyrt. szerdai napon nyilvánosságra hozta friss, hosszú távú stratégiáját. Ez a dokumentum részletesen körvonalazza azokat a feladatokat és célkitűzéseket, amelyek a Cariprazine szabadalmának lejáratával járó kihívások ellenére is hozzájárulnak a cég sikeres jövőjének biztosításához az évtized végéig.

Orbán Gábor, a vállalat vezetője, már korábban utalt arra, hogy "2024 a külső megerősítés éve lehet számunkra" - nyilatkozta az Indexnek. Hangsúlyozta, hogy a tavalyi év során egyértelművé vált, hogy a Richter potenciálja messze meghaladja a korábbiakat, és ezt mások is kezdik észlelni. "2025-re már részletesebb információkkal tudunk szolgálni arról, miként képzeljük el a 2030 utáni időszakot" - tette hozzá.

A stratégiai dokumentum szerint a Richter tovább kívánja építeni az elmúlt években kialakított belső képességeit. Ez lehetővé tenné a vállalat számára, hogy jelentősen növelje méretét, miközben csökkenti környezeti lábnyomát, annak érdekében, hogy világszerte tovább javítsa az életminőséget. A 2035-ös stratégia két stratégiai pillér köré épül.

A dokumentumban foglaltak szerint a neuropszichiátria területén a kutatások célja egy új, áttörő molekula felfedezése és kifejlesztése. Ezzel párhuzamosan a női egészségügyi szegmensben is folytatják az innovatív kezelések portfóliójának bővítését, figyelembe véve mind a meglévő, mind pedig az új terápiás lehetőségeket. A vállalat hangsúlyozza, hogy a biotechnológiai és generikus platformok erős alapot nyújtanak, amelyek jelentős szinergiákat kínálnak, lehetővé téve egy versenyképes és folyamatosan fejlődő "megfizethető" pillér kiépítését, jól definiált terápiás területek mentén.

Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója szerdán az új stratégiájukkal kapcsolatban kifejtette, tavaly a vállalat felsővezetői kifejezetten ennek a megalkotására fókuszáltak. Elsőszámú céljuk lett, hogy összekapcsolják a piaci trendeket a vállalat lehetőségeivel. A vállalat számos átalakuláson esett át az elmúlt hat évben, három területre fókuszálva: gyártás, kutatás-fejlesztés (K+F), valamint kereskedelem. A vállalat első embere a hatékonyságnövelést hangsúlyozta, mint legfontosabb szempont. Ennek megfelelően tavaly megduplázták árbevételüket, és párhuzamosan ezzel csökkent a dolgozók létszáma.

"A stratégiaalkotásban a vállalat képességeit összenéztük a lehetőségeinkkel" - összegezte a vezető. A cél egyértelmű: "az életminőség javítása elsősorban a nők és pszichiátriai betegek között". Egyértelműen azokra a területekre fókuszálnak, melyeknél adottak a képességek:

Szeretnénk azt csinálni, amihez igazán értünk.

Orbán Gábor hangsúlyozta, hogy "kulcsfontosságú, milyen struktúrában valósítjuk meg a növekedést." Szerinte, ha a nem jogdíjbevételi üzletágak a következő 10 évben megduplázódnak, a vállalatnak alkalmazkodnia kell ehhez a fejlődéshez. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a cég "nem minden áron törekszik a bővülésre." Céljuk, hogy "ne csupán pénzügyi eredményeket érjünk el, hanem pozitív társadalmi hatást is gyakoroljunk" – fogalmazott a Richter vezérigazgatója.

A nőgyógyászati (WHC) területet 2035-re szeretnék felfejleszteni a legnagyobb bevétel- és nyereségtermelővé. A Richter a jelenlegi portfólióban rejlő potenciál maximalizálásával és innovatív termékek bevezetésével 2035-ig WHC-bevételeinek és K+F-beruházásainak megduplázását, valamint jövedelmezőségének jelentős javítását tervezi.

A Richter a nőgyógyászat területén úttörő szerepet játszik, elkötelezetten dolgozik a még kiaknázatlan terápiás igények kielégítésén. A cég piacvezető alternatívák kidolgozására és forgalmazására összpontosít a már létező terápiás szegmensekben, mint például a fogamzásgátlás, termékenység, endometriózis és menopauza. Emellett új terápiák bevezetésével kívánja bővíteni portfólióját a húgyúti problémák, a PCOS és a női onkológia területén is. A Richter a teljesen integrált értékláncra, a nemrégiben létrehozott saját kutatási kapacitásaira, valamint a külső innovációk befogadására való képességére építve, ambiciózus célokat tűzött ki. A vállalat célja, hogy növelje jelenlétét az Egyesült Államok piacán, miközben tovább erősíti pozícióját Nyugat-Európában, ezzel is hozzájárulva a nőgyógyászat fejlődéséhez és a nők egészségének javításához.

A dokumentumban részletesen kifejtették, hogy a neuropszichiátria (CNS) szegmensében a következő forradalmi molekula bevezetése a legfőbb prioritás. A Richter cég célja, hogy a Cariprazine potenciálját a szabadalmi védettség időszaka alatt maximálisan kihasználja, miközben arra is törekszik, hogy a CNS a 2030-as és 2040-es években is fenntartható és értékteremtő üzletágként működjön.

2035-re a helyzetet így jellemezték: "A még mindig ellátatlan igények, a mentális rendellenességekhez kapcsolódó jelentős társadalmi költségek, a kezelések iránti folyamatosan növekvő kereslet (amelyet a betegségekkel kapcsolatos tudatosság fokozódása is támaszt) és az ígéretes innovációk mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a neuropszichiátriai kutatások továbbra is rendkívül vonzóak maradjanak. A Richter, kiemelkedő kutatási és preklinikai lehetőségeivel, az AbbVie-vel való szoros együttműködésével, valamint a jól megalapozott helyi ökoszisztémájával, arra törekszik, hogy egy erős projektportfóliót alakítson ki, és olyan új molekulát fejlesszen, amely potenciálisan blockbuster sikert érhet el."

Emellett a Richter arra számít, 2035-re megduplázza General Medicines (GenMed) bevételeit, és jóval korábban eléri a 20 százalék feletti tisztított EBIT árrést, miközben jelentősen, 15 százalék fölé növeli portfóliójának frissességi indexét (az elmúlt 5 évben újonnan bevezetett termékek arányát), míg árbevétel-arányos K+F ráfordításait 7 százalékra emeli.

Az érintett terápiás területeken (szív- és érrendszeri, tradicionális CNS, vérképzőszervi terápiák és cukorbetegség/elhízás) a nagyszabású és nagy értékű LoE-k (szabadalom lejáratok) rövid és középtávon egyaránt vonzó növekedési kilátásokat teremtenek (6 százalékos generikus piaci CAGR 2025-35 között Európában a fennálló árerózió ellenére). A kulcsfontosságú régiók működési kiválósága, valamint a kis- és nagy molekulás képességek közötti szinergiák ötvözése lehetővé teszi a Richter számára, hogy kiterjessze földrajzi lefedettségét Nyugat-Európára, és integrált terápiás megoldásokat kínáljon a betegek és az egészségügyi szolgáltatók számára.

Összegzésként elmondható, hogy a biotechnológia (Biotech) szegmense gyors bővülésének és profitabilitásának növekedésére helyeződött a hangsúly. Különösen a bioszimiláris termékek terjedése figyelemreméltó, mivel ez a gyógyszeripar egyik legdinamikusabban fejlődő alszegmense, amelyet a biologikumok szabadalmainak lejárata indukál. Az új termékek bevezetésének várható számával és a bővített CDMO (bérgyártási és fejlesztési) kapacitásokkal a biotechnológia a Richter számára a leggyorsabban növekvő üzleti területté válik, erős kétszámjegyű növekedési ütemmel 2035-ig.

A terápiás területek kiemelt fókusza az immunológia, valamint az izom- és csontrendszer kezelésének ígéretes piacaira irányul. A Richter célja, hogy 2027-re elérje a nyereséges működést az üzletágban, és ennek érdekében új, saját fejlesztésű és licencelt termékek bevezetésével kívánja fokozni a növekedést. A vállalat célja, hogy megbízható és erős szereplővé váljon a bioszimiláris szerek piacán. Ezen kívül a CDMO-üzletág továbbra is kulcsfontosságú szerepet játszik a nyereség szempontjából, hiszen a cég folyamatosan biztosít gyártási szolgáltatásokat a biológiai gyógyszerek teljes spektrumában, mind a fejlesztési, mind a gyártási folyamatok terén.

Orbán Gábor végül hangsúlyozta, hogy a Richter várakozásai szerint a nem CNS szegmensből származó bevételek 2035-re átlagosan évi 7-8 százalékkal növekednek, elérve a 3,2-3,5 milliárd eurós szintet. Ezen kívül a neuropszichiátriai (CNS) pipeline-ból származó jogdíjak, valamint a külső innováció és a felvásárlások (M&A) újabb lehetőségeket kínálnak a növekedés számára. A Richter komoly erőfeszítéseket tesz, és széles spektrumú eszközöket mozgósít annak érdekében, hogy...

A stratégiai dokumentum szerint a jövedelemkülönbség megszüntetése és a biotechnológia bővítése, a WHC és a GenMed portfólióépítése, a kereskedelmi hatékonyság javítása, valamint a folyamatos operatív kiválósági és hatékonyságjavító projektek, amelyeket megújított irányítási és tehetséggondozási keretrendszer támogat, mind hozzájárulnak a nyereségesség jelentős növeléséhez a következő 5-10 évben.

A 2025-2035 közötti pénzügyi előrejelzések tükrében a Richter optimistán nyilatkozik: úgy vélik, hogy a 200 millió eurós éves alaposztalék a cariprazine szabadalmak lejáratát követően is fenntartható marad. Ez a lejárat 2 éven belül 800-900 millió dollár bevételcsökkenést jelenthet, azonban a vállalat stratégiájában vázolt időszak első felében az osztalékok jelentős emelkedésére is számítanak.

Az Index kérdésére Orbán Gábor kifejtette, a politikusok akkor tudnak segíteni, "ha minket helyzetbe hoznak", és így a tudományos műhelyeket a Richter fősodrába hozzák. Szerinte az ellátási láncok rövidítésében még nem látható valódi cselekvés: "helyben kell tudni előállítani és beszerezni", még akkor is, ha többe kerül. Orbán Gábor szerint a kifektetési stratégia segítése, a külfölditőke jövedelemaránya elenyésző Magyarországon. A Richteren kívül az OTP-nél lehet ezt még észrevenni. "Ebben minden konstruktív lépés jó." Nem mindegy az akvizíciós tervekben, hogy mennyire számíthatnak a kormányra. Illetve a magyar adópolitikával kapcsolatban fontos arra az összefüggésre hívta fel a figyelmet, hogy Amerikában az exportot nem adóztatják, szemben Magyarországgal, ahol a korábbi években más volt a tapasztalat.

Kifejtette, hogy az elmúlt 1,5-2 évben kedvező irányú változások figyelhetők meg az árak terén, és a hatósági árképzés szigorítása is enyhült. Az árak alakulására jelentős hatással van a portfólió megújításának üteme, valamint a termelési volumen is. Bár az árak 93%-át globális szinten kell értelmezni, a vényköteles gyógyszerek esetében olyan mértékben rögzítettek az árak, hogy a kutatás-fejlesztési költségek visszatérülését nem lehet ezen a piacon keresztül biztosítani bizonyos szegmensekben. Európában az innovációs beruházások nem térülnek meg, ezért a legtöbb gyógyszercég az Egyesült Államokban keresi a lehetőségeket.

Related posts