A britek talán megbánják a Brexitet, de az unióhoz való visszatérésük még hosszú évtizedekbe telhet.


A brit kormányt a következő öt évben várhatóan irányító Munkáspárt nem csupán azt tartja kizártnak, hogy az ország visszatérjen az Európai Unióhoz, hanem azt is, hogy újra csatlakozzon a közös piachoz és a vámunióhoz - nyilatkozta a Hírklikknek Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense. Kiemelte, hogy míg a mezőgazdasági termékek forgalma a közeljövőben könnyebbé válhat az EU és Nagy-Britannia között, a munkaerőpiac viszont elzárta magát az uniós munkavállalók elől.

Több mint nyolc év telt el a Brexit-népszavazás óta, és közel öt évvel ezelőtt hagyta el Nagy-Britannia a valóságban is az Európai Uniót. Azóta azonban megjelent a "bregret" jelensége: egyre több brit érzi úgy, hogy rossz döntést hozott az ország EU-ból való kilépésével. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, nyitott lenne a britek visszatérésére, azonban Keir Starmer brit miniszterelnök határozottan elutasítja, hogy a kormányzása alatt Nagy-Britannia újra uniós tagállam legyen. Ráadásul nem támogatja a közös piachoz és a vámunióhoz való csatlakozást sem. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint egyre többen szeretnék, ha Nagy-Britannia ismét az unió része lenne, de a szükséges, 60 százalékos támogatottságtól még messze állnak.

"Egyszer valaha visszatérhetnek a britek az Európai Unióba, de a Munkáspárt hatalma alatt nem tervezik ezt. A Munkáspárt választási programjában határozottan benne volt, hogy közeledhetnek az Európai Unióhoz, de nem térnek vissza. Van néhány elvarratlan szál, amelyek területén tárgyal egymással a két fél, például a kül- és biztonságpolitika. Várható, hogy megállapodnak a katonai együttműködésről az európai PESCO védelmi ipari együttműködési program keretében. Egy európai intervenciós erő kiépítésére is nyitottak a britek" - idézte fel a Hírklikknek Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense.

Sem a Munkáspárt, sem a Konzervatív Párt, és a korábban Brexit Pártként működő Reform UK sem támogatja a visszatérést az Európai Unióba. A visszatérést támogató Liberális Demokraták viszont nem elég népszerűek ahhoz, hogy ebből politikai tőkét tudjanak kovácsolni. A következő parlamenti választás - elvileg - 2029-ben esedékes Nagy-Britanniában.

Egyszer már hátat fordítottak

A britek visszatérése nem csupán az Egyesült Királyság érdeke, hanem az Európai Uniónak is előnyös lenne: a tagállamoknak egyhangúlag kellene támogatniuk a brit újrafelvételt, hiszen egyetlen vétó is megállíthatja a folyamatot. Ezzel Nagy-Britannia olyan sorba állna be, ahol jelenleg Montenegró és Szerbia foglalja el az első két helyet. Az új tagjelölt státusz elnyeréséhez pedig ismét teljesítenie kellene a koppenhágai kritériumokat és kidolgoznia egy tervet az euró bevezetésére. Emlékezetes, hogy az Európai Parlament 2019-es nyitóülésén Nigel Farage és a Brexit Párt tagjai hátat fordítottak a pódiumnak, miközben az EU himnuszát játszották, ami csak tovább bonyolítja a britek és az EU közötti viszonyt.

Nagy-Britannia követhetné Norvégia, vagy Svájc modelljét is. Norvégia és Svájc is tagja az Európai Szabadkereskedelmi Övezetnek (EFTA), a britek azonban nem csatlakoznának ehhez a közösséghez. "Norvégia az Európai Unió szabályrendszerének a 90 százalékát átveszi, Svájc pedig egy bilaterális szerződésrendszeren keresztül csatlakozott, ami szintén megkívánja az igazodást. Az Egyesült Királyság ilyen kötelezettségeknek nincs kitéve" - emlékeztetett Gálik Zoltán, aki ennek ellenére úgy látja, szeretnének közelebbi kapcsolatot kiépíteni a britek, például felülvizsgálnák a 2020-ban megkötött gazdasági partnerségi megállapodást is. A határforgalomban a mezőgazdasági cikkek esetében szeretnének további könnyítéseket tenni élelmiszerbiztonsági, árumozgatási kérdésekben.

A munkaerőpiac jelenlegi helyzete egyértelműen zárt, és valószínűtlen, hogy a Munkáspárt vezetésével ez megváltozna. "Az Európai Unió már tett lépéseket annak érdekében, hogy a tanulmányokat folytató fiatalok számára könnyebbé tegye az ideiglenes vagy tartós letelepedést az Egyesült Királyságban. A Munkáspárt azonban határozottan elzárkózott ettől a lehetőségtől. A Brexit egyik kulcsüzeneteként épp azt fogalmazták meg, hogy ezt a folyamatot meg kell állítani" - mondta Gálik Zoltán, összefoglalva a helyzetet.

Related posts