A Fiat-csoport olasz statisztikái az ötvenes évek szintjére süllyedtek.
A Maseratinál például közel 80 százalékos volt a visszaesés.
A Stellantis olaszországi autógyártása 2024-ben 37 százalékkal esett vissza és a FIM-CISL szakszervezet jelentése szerint a cégcsoport tavaly mindössze 475 090 járművet gyártott Olaszországban, szemben a 2023-as 751 384 darabbal - írja a MarketScreener.
A személygépkocsik gyártása drámai csökkenést mutatott, hiszen a termelés 46 százalékkal csökkent, ezzel pedig 1956 óta a legmélyebb szintet érte el. Ezzel szemben a haszongépjárművek előállítása 17 százalékos visszaeséssel zárult. Az olaszországi piacon tapasztalható visszaesést több tényező is súlyosbította, beleértve a gyenge keresletet, a szabályozási környezet bizonytalanságait, valamint az erős kínai versenyt.
A 2021-ben létrejött cégcsoport, amely a Fiat Chrysler és a PSA-Peugeot egyesüléséből formálódott, Olaszországban öt autógyárat és egy haszongépjármű-üzemet üzemeltet. A torinói Mirafiori gyárban drámai mértékű, 70 százalékos termeléscsökkenést tapasztaltak, míg a Maserati modenai létesítménye még ennél is aggasztóbb, 79 százalékos visszaesést könyvelhetett el. Ferdinando Uliano, a FIM-CISL szakszervezet vezetője felemelte szavát a Maserati válságos állapotának komolysága mellett, hangsúlyozva, hogy sürgősen egyértelmű és átfogó intézkedési tervet kell kidolgozni a márka jövőjének megóvása érdekében.
A Stellantis decemberben bejelentette, hogy 2025-től egy jelentős, 2 milliárd eurós beruházást eszközöl Olaszországban, amelynek célja új modellek gyártása. Ez a lépés várhatóan pozitív hatással lesz az iparág fejlődésére 2026-tól kezdődően. Ezzel egyidejűleg a FIM-CISL szakszervezet részt vesz egy februárra tervezett európai szintű demonstráción, amely az autóipar jelenlegi válságának kezelésére fókuszál. A szakszervezet azt kéri, hogy az Európai Unió reconsiderálja a 2025-től életbe lépő szigorú kibocsátáscsökkentési irányelveit, amelyek véleményük szerint komoly kihívások elé állítják az európai autógyártókat.