Az Orbán-kormány aktívan részt vesz az akadémikusok ügyében zajló peres eljárásban, és Zalán János kinevezését már véglegesen eldöntöttnek nyilvánítja.

Hankó Balázs, a kulturális és innovációs miniszter, egy nemrégiben adott interjújában kifejtette, hogy az Erasmus program jövőjéről politikai döntések fognak születni.
A KIM beavatkozik az MTA kutatói perbe, a kormány 800 ezer egymillió forint közötti béreket biztosítana a kutatóknak - jelentette be Hankó Balázs az atv.hu-nak adott interjújában.
A kulturális és innovációs minisztert többek közt a Kolibri Színházban történtekről, a Pride betiltásáról és az Erasmus-ügyről kérdezték. Hankó arról beszélt, hogy Magyarországon "befolyásszerzés zajlik a magyar egyetemekkel szemben, a magyar gazdasággal szemben, a magyar kultúrával szemben." Szerinte az Erasmusról politikai döntés születik majd, ami Ursula von der Leyenhez vezet.
Hankó "Soros-tervet" sejt az Erasmus felfüggesztése és a Bizottság "diktátuma" mögött, szerinte az "NGO-k beavatkozhatnának a magyar kuratóriumi tagok kiválasztásába." A miniszter nemrég egyébként arról tett bejelentést, hogy az Orbán-kormány az Európai Unió Bíróságán támadja meg azt a 2024. december 16-i határozatot, amit az Európai Bizottság hozott arra hivatkozva, hogy a magyar jogszabály nem kezeli megfelelően a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban felvetődő összeférhetetlenségi kockázatokat, így a Fidesz által alapítványokba szervezett, vagyis modellváltó egyetemeket továbbra is kizárják az Erasmus+ és a Horizont-programokból.
Az Európai Unió Bíróságán támadja meg az Orbán-kormány a Fidesz-közelivé tett modellváltó egyetemek kizárását az Erasmus-programokból
Hankó Balázs bejelentette, hogy szerdán már benyújtották a keresetet. A konkrét vádakat illetően kifejtette: "Ha nem jogi nyelven szeretnénk megfogalmazni, akkor arról van szó, hogy messze túlléptek minden határon, ami az eredeti kiindulási pont volt." Hozzátette, hogy öt alkalommal folytatott tárgyalásokat Brüsszelben, de "folyamatosan húzták az időt", és "túlterjeszkedtek" az eredeti ügy keretein. "A kiindulásunk az volt, hogy a kuratóriumi tagok összeférhetetlensége volt a téma. Most viszont ott tartunk, hogy a választási szabályokba és az Integritás Hatóság működésébe akarnak beleszólni" - mondta.
Hankó határozottan elutasította azt a felvetést, miszerint az Erasmus-ügy kapcsán az Európai Bizottsággal való megegyezés feladása lenne a megoldás. Kiemelte, hogy a tárgyalások továbbra is folytatódnak, és amennyiben eredmény születik, arról tájékoztatni fogják a közvéleményt. "A végső döntés az Erasmussal kapcsolatban politikai szinten dől el Brüsszelben. Ezt a tárgyalások során világosan láthattuk. Ursula von der Leyen kezdeményezése kulcsszerepet játszhat ebben" - nyilatkozta. Emellett hangsúlyozta, hogy a Pannónia mobilitási program, amely az Erasmus helyettesítésére jött létre, továbbra is létezni fog, függetlenül attól, hogy a szükséges forrásokat esetlegesen feloldják-e.
Az Orbán-kormány Pannónia Programja csupán átmeneti jellegű megoldást kínál.
Az interjúban szó esett arról is, hogy bíróságon támadják meg Radnóti Sándor és Vörös Imre akadémikus, valamint az Akadémiai Dolgozók Fóruma az MTA közgyűlésének tavaly decemberi határozatát, amely alapján ingatlanvagyona jelentős részét eladta az államnak.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium aktívan részt kíván venni a folyamatokban, mivel fontosnak tartjuk a magyar kutatók jövedelmének emelését. A béremelés akkor válik valóra, amikor befejeződik a vagyontranszfer. Amennyiben sikerül létrehozni az új kutatóhálózatot, 800 ezer és 1 millió forint közötti kutatói fizetéseket tudunk majd ajánlani – nyilatkozta. Kérdésre reagálva hozzátette, hogy ennek a tavasz folyamán meg kell valósulnia.
Akadémikusok pert indítottak az MTA ellen az intézmény ingatlanvagyonának értékesítése kapcsán.
A beszélgetésben szóba került az is, hogy a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház munkatársainak egy jelentős része, összesen közel 30 fő döntött úgy, hogy nem kívánja folytatni munkát az intézményben az új igazgató, Zalán János vezetése alatt. Hankó a kinevezését lezártnak tekinti.
A nyilatkozat szerint az eljárás egy ismeretlen tettes ellen zajlik, nem Zalán János irányába. "Tavaly december 18-án egy jogszerű döntést hoztam. E döntés jogszerűsége abban rejlik, hogy a vonatkozó jogszabályok értelmében az illetékes szakmai bizottság Zalán János pályázatát támogatta, és a bizottság ajánlása alapján írtam alá Zalán János kinevezését" - mondta. Hozzátette, hogy a bizottság világosan kifejezte támogatását Zalán János iránt, és hangsúlyozta, hogy "az ártatlanság vélelme minden egyes embert megillet."
A Kolibri Színházban Zalán János érkezése következtében számos munkatárs kénytelen volt elhagyni posztját.
Hankó bejelentette, hogy a Kolibri a jövőben "nem a megszokott európai orientációjú színházként fog működni." Amikor arról érdeklődtek, hogy ez pontosan mit is jelent, a miniszter a következőképpen válaszolt: "Amennyiben 18 európai uniós ország Magyarországgal szemben lép fel azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy 18 év alatti gyermekek esetében ne legyen genderpropaganda, akkor szerintem ez egyértelmű üzenetet hordoz."
Arra a felvetésre, miszerint a Kolibri Színházban nem volt olyan előadás, ami sértette volna ezt az elvet, Hankó azt válaszolta: "A Kolibriban nem volt. De egyértelművé tettük, hogy az európai orientációnak ilyen típusú gyermek és ifjúsági színházban nincs helye."