Figyelem, autósok! Egy különleges szuperszámítógép figyeli a forgalmat ezen a szakaszon. Készüljön fel a változásokra!


Economx, 2025. július 11. péntek, 16:39 Fotó: MTI / Jászai Csaba - Az M7-es Budaörsnél

Kiemelkedő mérföldkőhöz érkezett az M1-M7 autópálya közös szakaszán, amely világszinten is figyelemre méltó fejlesztésnek számít. Nemrégiben üzembe helyezték azt a fejlett rendszert, amely szuperszámítógéppel van kiegészítve, és amely a forgalom valós idejű érzékelésére és modellezésére képes. Ez a technológia alapvető szerepet fog játszani a jövő közúti közlekedésének formálásában - áll a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) pénteki közleményében az MTI-nek.

A közlemény szerint a Magyar Közút munkatársai az M1-M7 autópálya mintegy 800 méternyi budaörsi szakaszán

39 különböző szenzort helyeztek el, amelyek valós időben figyelik a járművek mozgását a kijelölt útszakasz mindkét oldalán, az így keletkezett információkat pedig folyamatosan továbbítják a cég adatközpontjában elhelyezett szuperszámítógépbe.

A BME Gépjárműtechnológia Tanszékének szakemberei sikeresen elvégezték a kihelyezett műszerek, mint például radarok, LIDAR, hőkamerák és különféle látószögű optikai kamerák kalibrálását. Ezen kívül kifejlesztették és betanították a mesterséges intelligencián alapuló modelleket, lehetővé téve ezzel a rendszer számára, hogy precízen digitális formában leképezze az útszakaszokat.

Ebben a "digitális iker" elnevezésű rendszerben valós időben láthatóvá válik az autópálya minden egyes tereptárgya, valamint az ott haladó összes jármű - emelték ki.

„A közlemény szerint” – nyilatkozta Rövid András, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem környezetérzékeléssel foglalkozó kutatócsoportjának vezetője és az Eureka projekt szakmai irányítója.

Az M1-M7 okosautópálya-szakasza a jelenlegi 800 méterről hónapokon belül 1500 méteresre bővül, tovább növelve a tesztelési lehetőségeket - közölték.

Hangsúlyozták, hogy az itt szerzett értékes tapasztalatokra alapozva indulhat el a jövő közlekedésének fundamentumát jelentő intelligens forgalomirányítási infrastruktúra széleskörű kiépítése. E fejlesztés egyik legfontosabb célkitűzése a balesetek számának jelentős csökkentése.

Ezen kívül egy ilyen rendszer lehetővé teszi a dinamikus forgalomirányítási műveletek önálló és biztonságos végrehajtását is, mint például a leállósávok helyzetfüggő alkalmazását – hangzott el a magyarázat.

Related posts