Atomerőmű a Holdon? Igen, Európa éppen ezt a merész tervet fontolgatja!


Európa a nukleáris energia révén tervezné biztosítani a Holdon folytatott küldetéseit.

A Holdon való tartós tartózkodás egyik legfontosabb tényezője a megbízható energiaforrások biztosítása, hiszen a hosszan tartó holdéjszakák és az extrém hőmérsékletingadozások miatt a napenergia nem mindig elegendő. Ennek következtében egyre több ország, köztük Oroszország, Kína, és most már Európa is, az atomenergia irányába fordul, hogy fenntartható energiatervet dolgozzon ki a Holdon végzett küldetésekhez – értesült róla az Interesting Engineering.

Az Európai Atomenergia Közösség (Euratom) és a Tractebel energetikai vállalat szakértői egy innovatív radioizotópos termoelektromos generátort (RTG) fejlesztenek, amely a plutónium-238 izotópot használja fel. Ez a berendezés az izotóp természetes radioaktív bomlásából származó hőenergiát alakítaná át elektromos árammá. A tervezett rendszer különlegessége, hogy két Stirling-motort integrál, amelyek segítségével a keletkező hőt még hatékonyabban tudná hasznosítani.

A jelenlegi nukleáris akkumulátorok és generátorok számos üzemanyagot igényelnek, és jelentős méretük miatt az indítási tömegük is figyelemre méltó. A Pulsar-projekt célja, hogy egy korszerűbb Stirling-motor integrálásával fokozza az energiahatékonyságot, valamint csökkentse a rendszer össztömegét.

A tervezett reaktor 100-500 W teljesítmény leadására képes, amely megfelelő energiaforrást nyújtana például egy holdjáró vagy rakományszállító egység működéséhez. Jelenleg azonban még csak elméleti fázisban tart, és az építési munkálatok megkezdése előtt áll. A folyamat részeként egy olyan tesztkörnyezetet is létrehoznak, amely a Hold sajátos körülményeit hivatott szimulálni. A projekt egyik kiemelkedő célkitűzése, hogy minden szükséges alkatrész és egység Európában készüljön el, mivel jelenleg a nélkülözhetetlen nyersanyagokat más kontinensekből kell beszerezni.

Related posts