A Magyar Nemzeti Múzeum és az Országos Széchényi Könyvtár különleges alkalomra készül, hiszen idén ünneplik alapításuk 222. évfordulóját. Ez a jeles esemény nemcsak a múlt gazdag örökségére emlékeztet, hanem a kultúra és tudomány iránti elkötelezettségük


A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) helyettes államtitkára hétfőn ünnepélyes keretek között emlékezett meg arról, hogy 222 évvel ezelőtt gróf Széchényi Ferenc nagylelkű felajánlása által megalapították a Magyar Nemzeti Múzeumot és az Országos Széchényi Könyvtárat. Az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) és a Magyar Nemzeti Múzeum évfordulója alkalmából rendezett eseményen a kulturális örökség megőrzésének fontosságára is felhívták a figyelmet.

Vincze Máté emlékeztetett arra, hogy Magyarországon harmadikként jött létre a Magyar Természettudományi Múzeum, amelynek alapját Festetics Ilona, Széchényi Ferenc felesége ásványgyűjteménye képezte. Ezt követően, 1825-ben Széchényi Ferenc fia, Széchenyi István megalapította a Magyar Tudományos Akadémiát, és azóta folyamatosan gyarapodtak azok az intézmények, amelyek célja a magyarság kulturális örökségének megőrzése, tudományos szempontból való feldolgozása és bemutatása. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a 222 év hosszú idő, és az általa alapított múzeum és könyvtár rengeteg kihíváson ment keresztül. Túlélte az 1848-as forradalom viharait, az Osztrák-Magyar Monarchia szétesését, az I. világháború borzalmait, Trianont, a holokausztot, a fehér- és vörösterror időszakát, az 1956-os forradalmat, valamint a kommunista rezsimet is.

"Most újra egy szabad és demokratikus országban élhetünk, és ennek az országnak immár évtizedek óta egy megfelelő, Európában is innovatív közgyűjteményi rendszere van, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ. Így a Nemzeti Múzeum, a Széchényi Könyvtár és a Természettudományi Múzeum ismét összeköltözött és egy fedél alatt él tovább" - mutatott rá az államtitkár.

Széchényi Ferenc mintegy 15 ezer könyv és műtárgy ajándékaként gazdagította a magyar nemzet kulturális örökségét. Manapság ez a gyűjtemény több mint 24,5 millió darabot ölel fel, köszönhetően a hét kiemelt tagintézménynek. Vincze Máté hangsúlyozta, hogy ennek a hatalmas intézménynek az a küldetése, hogy az elkövetkező 222 év során támogassa a magyarság fennmaradását, feltárja és átörökítse a múltat, értelmezze a jelen kihívásait, és így elősegítse a jövőnk megalapozását.

Rózsa Dávid, az OSZK főigazgatója kifejtette, hogy a 222 év alatt a világ számos aspektusa átalakult, ám a könyvtárak szerepe és jelentősége sosem változott meg. Ma is olyan helyek, ahol találkozik a múlt és a jövő, generációk tapasztalatai összefonódnak, és közös történeteink őrződnek. A könyvtár továbbra is az a biztos pont, ahová érdemes visszatérni – hangsúlyozta. Hozzátette, hogy a könyvtár a hiteles információk és a megnyugtató válaszok kincsesbányája, ahol hozzáférhetünk mindahhoz a tudásanyaghoz, amely kulturális örökségünket képezi.

A főigazgató megfogalmazása szerint az Országos Széchényi Könyvtár, alapítása óta, folyamatosan a magyar társadalom nyitott szolgálatában áll. Az OSZK munkatársai ma is elkötelezettek a tudás és a hiteles információ mellett, hivatásuk és embertársaik iránt érzett felelősségük jegyében. Rámutatott arra, hogy az OSZK július 1-jén csatlakozott a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központhoz, ezzel létrehozva egy olyan páratlan együttműködést, amelyben az archeológiától a zoológiáig minden tudományterület képviselteti magát legalább egy szakember által. Magyarország legnagyobb közgyűjteménye, több tízmillió műtárgyával és számos raktári egységével, kiemelkedő projektek megvalósításának lehetőségét kínálja – emelte ki Rózsa Dávid.

Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója emlékeztetett arra, hogy gróf Széchényi Ferenc 1802. november 25-én nyújtotta be az ajándékozó okiratát, amelyet másnap I. Ferenc császár aláírásával látott el, így megünnepelhetjük közös születésnapjukat. Az alapítólevél értelmében a múzeum könyvtári anyagokból, numizmatikai értékekből és nemesi címerekből állt össze, így megalapozva Magyarország első közgyűjteményét. Széchényi Ferenc legalább másfél évtizedes előkészületei során számos kiváló szakember, mint például Hajnóczy József, Tibor Mihály és Alma Károly vett részt a gyűjtemények rendszerezésében. A Nagycenken őrzött Hungarica gyűjtemény több mint 11 ezer nyomtatványt, körülbelül 1600 kéziratot, 140 kötetnyi térképet és metszetet, valamint 2000-nél is több nemesi címert és 2665 egyedi numizmatikai és régiségi darabot tartalmazott, amelyeket ezek a szakemberek gondosan ápoltak.

Mindkét intézmény magánkezdeményezésként jött létre, ami kivételes büszkeség forrása lehet számunkra a nemzetközi színtéren. "Egyedülálló helyzetünket azzal is alátámaszthatjuk, hogy a világ néhány jelentős közgyűjteménye, mint például a Louvre, a British Museum vagy az Ermitázs, állami támogatással alakult meg" - emelte ki Zsigmond Gábor. Magyarországon az MNM és az OSZK 222 évvel ezelőtti megalapításuk óta szervesen összefonódik a nemzeti identitás és a kulturális mozgalmak fejlődésével - tette hozzá.

Related posts