A mikrovilág lenyűgöző csodáit tárja elénk a Kölcseybe látogató vándorkiállítás, amely lehetőséget ad arra, hogy felfedezzük a láthatatlan világ rejtett szépségeit.


Egy igazán különleges és ritkán tapasztalható világ nyílt meg a látogatók előtt a hétfő délben megrendezett vándorkiállításon, amely a Kölcsey Ferenc Főgimnázium impozáns dísztermében zajlott. A Collegium Varadinum csapata Ujvári Zsolt biológus lenyűgöző fotósorozatát hozta el Szatmárnémetibe, amelyben a mikrovilág apró lakói különleges és izgalmas módon mutatkoznak be.

A kiállítás megnyitó eseményén a nagyváradi Collegium Varadinum tehetséggondozó és -támogató szakkollégium elnöke, Tőtős Áron lépett először a mikrofonhoz, hogy üdvözölje a jelenlévő diákokat. Kiemelte, hogy az állandó programok mellett számos különféle tevékenységet is szerveznek, amelyek közül több kifejezetten a természetvédelemre fókuszál. Örömmel számolt be arról, hogy a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeummal való együttműködés révén sikerült létrehozni a most bemutatott tárlatot, amely nem csupán helyi, hanem egy vándorkiállítás keretében hat erdélyi városban is látható lesz.

Tőtős Áron hozzátette, ezen összeállítás révén a látogatók minden eddiginél közelebbről ismerhetik meg a természetet és megtanulják értékelni is azt. A szakkollégium elnöke arra buzdította a diákságot, hogy vessék bele magukat e mikrovilágba, és ne csak a képeket szemléljék meg, hanem szánjanak időt a hozzájuk tartozó szövegek elolvasására is, hiszen ez adja meg az élmény egyediségét, teljességét.

Hasonló gondolatokat fogalmazott meg Pataki Enikő igazgatónő is. "Mindig olyan izgalmas órákra vágytok, amikor a tanár nem csak kiáll és mondja a magáét. Ez most épp ilyen: olyan lehetőség a tanulásra, ami egészen más. Odaállhatsz, megnézheted, elolvashatod, és valami csodálatos dolgot fedezhetsz fel. Olyan világot, ami nem egy kitalált fantáziavilág, hanem a valóság, amely a fantáziánál is sokkal gazdagabb" - szólt a diáksághoz Pataki Enikő.

Az igazgató után Sárándi Annamária biológiatanárnő egy lenyűgöző mikrovilágot tártt a hallgatóság elé a fényképeken és a hozzájuk kapcsolódó szövegekben. Beszédében hangsúlyozta, hogy miért olyan különleges ez a kiállítás. Elmondta, hogy gyakran tévedésbe esünk, amikor úgy gondoljuk, hogy csak a nagy és látványos dolgok érdekesek számunkra. "Korábban primitívnek neveztük ezeket az élőlényeket, de ma már tudjuk, hogy ez nem helytálló. Inkább egyszerűbb felépítésű élőlényeknek hívjuk őket, hiszen a maguk módján tökéletesek. Az adott élőhelyükön minden szükségeset megvalósítanak, ami a túlélésükhöz szükséges. Ez az oka annak, hogy ilyen gazdagon jelen vannak a világban" - fogalmazott Sárándi Annamária. Továbbá kiemelte, hogy a kiállítás azért is különleges, mert a fotók a mai, szelfiközpontú világban nem az emberi szépséget célozzák meg, hanem a mikroszkopikus élőlények világát, akik szintén bőven rendelkeznek olyan egyedi jellemzőkkel, amelyek miatt érdemes rájuk figyelni.

"Ujvári Zsolt biológus, ezen belül entomológus vagyis rovarász szakember. Biológusként immár 20 éve foglalkozik rovarokkal és pókszabásúakkal, régebben akadémiai kutatóként, professzionális szinten, azonban manapság már "CSAK" amatőr fotósként és virtuális ismeretátadóként.

Zsolt a világháló közösségi platformján, a Zsolt Ujvari Nature Photography néven ismertté vált, ahol szenvedélyesen osztja meg saját készítésű fotóit. Itt nem csupán a megszokott természetfotók várják a látogatókat, hanem egy valóban varázslatos világ bontakozik ki előttük, szinte nap mint nap. Mint egy rendkívül felkészült idegenvezető, aki szívvel-lélekkel végzi a munkáját és mesterien ért hozzá, Zsolt biztos kezekkel kalauzol bennünket egy egészen más dimenzióba. Képei lélegzetelállítóak, leírásai pedig egyszerre tudományos mélységűek és mesebeli szépségűek. Sokan Fekete Istvánhoz hasonlítják, de stílusa annyira egyedi és megkülönböztethető, hogy aki csak egy-két írását elolvasta, az azonnal fel fogja ismerni őt egy tömegben.

A kiállítás során egy különleges élményt élhetünk át: egyszerre tekinthetjük meg a lenyűgöző fényképeket, olvashatjuk a fotós saját szavait, és a rajongók véleményeibe is betekintést nyerhetünk. Olyan érzés, mintha egy közösségi térben lennénk, de a múzeum falai között ez az élmény sokkal személyesebb és intimebb. Nekünk magunknak kell felfedeznünk az egyes élőlényeket, keresni a legmegdöbbentőbb példányokat, és végül kiválasztani a kedvencünket. Ki ismeri a gömböcugrókákat, a villás gömböcöket, vagy a sünbogarakat? Ez a kiállítás többek között a gombostű fejénél kisebb élőlények mágikus világát tárja elénk – írja Váncsa Klára, az esemény kurátora.

A Kölcsey Központban január 24-ig látogatható a különleges kiállítás.

Related posts