A háborút nem támogathatják a gazdák pénzügyi forrásaiból | Demokrata

Jakab István szerint a lopakodó brüsszeli jogalkotás nem új gyakorlat, az Európai Bizottság most is a gazdák feje fölött, őket megkerülve akar döntéseket hozni. Hozzátette, hogy az ukrajnai földbirtokokkal rendelkező nemzetközi érdekeltségek, nagybefektetők az agrárvállalkozásaikat uniós gazdaságokként akarják működtetni, ezért akarják Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását. Közülük a legnagyobbak több mint 500 ezer hektáron gazdálkodnak, és nem szabad elhinni, hogy át fogják állítani a gazdaságaikat az uniós előírásoknak megfelelően, mert eddig sem tartottak be semmit. Amíg a magyar gazdák egészséges élelmiszert állítanak elő, meg kell ugyanezt követelni másoktól is, mert abból nem lesz versenyképesség, hogy az EU-n kívüli gazdálkodókra nem vonatkoznak az uniós előírások, a vidékfejlesztési forrásokat pedig jogállamisági feltételekhez kötik - fogalmazott.
Jakab István véleménye szerint a jelenlegi helyzetben a gazdák számára nem maradt más lehetőség, mint az ellenállás, hiszen ez az egyetlen módja annak, hogy tiltakozzanak a gazdálkodók ellehetetlenítése ellen. Hangsúlyozta, hogy előbb-utóbb a nyugat-európai kollégák is észhez térnek, hiszen ők is hasonló kihívásokkal néznek szembe, csupán a saját kormányaik nem nyújtanak támogatást számukra. A magyar gazdák a kemény munkájukkal vívták ki azt, amit elértek, és nem hajlandók lemondani az eredményeikről. Ha létrejön egy európai gazdaösszefogás, annak révén lehetőség nyílik a helyzet javítására. Az üzenet egyértelmű: az agrártámogatási rendszert meg kell őrizni, és azt sem lehet tétlenül nézni, hogy Európa "agrárskanzenné váljon" - szögezte le a Magosz elnöke.
Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke aggodalmát fejezte ki a 2027 utáni uniós agrárpolitika kapcsán, amelyről Brüsszelben készült egy friss jelentés. Véleménye szerint az Európai Bizottság lépései komoly veszélyt jelentenek a magyar termelők piaci helyzetére, a vidéki életminőség romlására, valamint kétes eredetű élelmiszerek megjelenésére a családok étkezéseiben. Már évek óta tudni lehet, hogy az EU olyan "elfogadhatatlan" javaslatokkal próbálja megnehezíteni az agrárium helyzetét, amelyek forráselvonással járnak, miközben a gazdák hangját figyelmen kívül hagyják – tette hozzá. E helyzet ellenére egyre inkább összefogottá vált az európai gazdák közössége, hiszen már 70 érdekképviseleti szervezet emelte fel szavát Brüsszelben, és nem terveznek megállni, amíg követeléseik nem teljesülnek – hangsúlyozta. Kiemelte, hogy a tét nem kevesebb, mint a területalapú támogatások jövője, amely több mint 100 ezer családi gazdálkodót, őstermelőt és mezőgazdasági vállalkozót érint Magyarországon.
Kiemelte, hogy az agrártámogatások nem csupán ajándékpénzként értelmezhetők, hiszen az igénylőknek szigorú szabályrendszert kell követniük. A jelenlegi bizottsági javaslat szerint az öregségi nyugdíjasok nem részesülhetnek a támogatásokból, viszont a vidékfejlesztés hatása messze túlmutat a gazdálkodókon, mivel az élelmiszer önrendelkezésünk elengedhetetlen része. A helyzet rendkívül nehéz, hiszen a termelés aszályos körülmények között zajlik, és a piacok elvesztése is komoly kihívást jelent. Ugyanakkor a magyar termelők számára most pozitív hír, hogy az uniós támogatásokhoz kapcsolódó 80%-os költségvetési társfinanszírozás segíti őket, és azt is említette, hogy a kormány figyelembe veszi a gazdák véleményét. Pályázati lehetőségek is rendelkezésre állnak, ám a 2027 utáni időszakban kérdéses, hogy ezek a források megmaradnak-e, mivel a vidék támogatására szánt összegeket el szeretnék vonni, és egy olyan alapba szeretnék integrálni, ahol nem látszik majd, hogy mennyi forrás jut valójában az agrárium számára – tette hozzá.
A NAK elnöke kifejtette, hogy jelenleg nem világos, mit is takar pontosan a területalapú támogatás jövedelemalapú támogatásra való átváltása, és milyen jövedelmeket hasonlítanak majd össze ebben a folyamatban. Véleménye szerint a szabadkereskedelmi megállapodások tovább nehezítik a helyzetet, mivel ezek csökkentik az európai termelők piaci lehetőségeit, miközben arra kényszerítik őket, hogy versenyezzenek a több százezer hektáros ukrajnai mezőgazdasági területekkel és a dél-amerikai beszállítókkal.
Európa rendelkezik a képességgel, hogy a lakosságot magas színvonalú élelmiszerekkel és kiváló minőségű termékekkel lássa el. Ezért nem lenne indokolt, hogy a vidéken élők helyzete veszélybe kerüljön a támogatások csökkentésével, hiszen ez a közösségek fennmaradását is aláásná. Ilyen körülmények között a fiatalok számára is lehetetlenné válik, hogy a mezőgazdaságban jövőbeli lehetőségeket lássanak. Papp Zsolt hangsúlyozta, hogy a gazdák azt várják, hogy megkapják a számukra járó támogatásokat, védve legyenek a piaci kockázatoktól, és biztosítva legyenek azok a feltételek, amelyek szükségesek a tevékenységük folytatásához.
A beszédek befejezése után a rendezvény keretében egy mezőgazdasági jármű, amelyet néhány köbméternyi trágyával megraktak, jelképesen lerakott egy doboznyi trágyát az Európai Bizottság magyarországi képviseletének épülete elé.